Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

yavru-kopek-tuvalet-egitimi-petcevap

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Her ne kadar ailemizin bir parçası olsa da evcil hayvanlarımız elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda yani Yavru köpek tuvalet eğitimi almak zorunda

yavru-köpek

Yavru köpek sahiplenmiş olan birçok ailenin, köpeklerinden erken dönemde ayrılma sebebi genellikle yavruda tuvalet alışkanlığının şekillendirilememesidir. Çoğu zaman köpeklere bazı alışkanlıkları nasıl kazandıracağımızı bilemeyebiliriz. Bu geçici süreçte en önemli etken sabırlı olmak ve pes etmemektir.

Köpeğin kasları güçlenmediğinden istese de tuvaletini tutamaz ve geldiği zaman yapmak zorundadır. Bebeklerin de yürümeye başladıktan sonra altları bezlenmektedir, onlarinda tuvalet alışkanlığını kazanmaları için belli bir süreye ihtiyaçları vardır.

Peki Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz?

Yavru köpeğin tuvalet eğitiminde 2 önemli kural şunlardır ;

  • Yaşadığı alanın belli ölçüler ile sınırlandırılması ( Bizim önerimiz petshop’lardan temin edebileceğiniz köpek boxları veya kafes sistemi. )
  • Mama saatlerinin düzenli olarak verilmesi
pitbull-köpek

Yavru köpeğin önünde sürekli olarak mama kalmamalıdır.Eğer vaktiniz var ise su kabının da önünde sürekli bulunmaması tuvalet alışkanlığını öğrenmesi açısından daha kolay olur.Yavru köpeğin önüne belirli aralıklar ile su konulması çok daha iyi olur.Çünkü yavru köpekler oyun oynamak için bile su içebilirler. Yavru köpeklerin sindirim sistemi çok hızlı çalıştığı için mamasını ve su ihtiyacını giderdikten kısa bir süre sonra dışkılama ihtiyacı duyacaktır.

Yavru köpeğimizin yatağının-kafesinin-alanının çevresine ilk geldiği günler ped veya gazete sererek başlamalısınız. Gazete çok tercih etmiyoruz çünkü ıslandığı zaman sızdırma yapar ve zemine sıvıyı iletir. Hatta bunun için %80 oranında tuvaletini ped’e yapmasını sağlayacak “Puppy Trainer” spreyleri var.

Biz bunların sizin işinizi gerçekten kolaylaştıracagından kullanılmasını tavsiye ediyoruz.Ped’in ya da gazetenin üstüne 2-3 kez sıkmanız yeterli oluyor ve yavruyu o bölgeye doğru tuvaletini yapması konusunda yönlendiriyor.

yavru-köpek-tuvalet-egitimi

Yavru pedine tuvalet yaptıktan sonra “Burası önemli çünkü daha sonra veya daha erken değil” ödül sistemine geçmemiz gerekicek.Yavrunuzu severek veya sevdiği ödül mamalarından vererek pekiştirmelisiniz. Yavru tuvaletini istenilen yere yapmadığında kızılmaması lazım çünkü daha çok küçük olduğu için anlamayacaktır.Net bir şekilde “HAYIR” kelimesini kullanıp birkaç dakika ilgilenmemeniz yeterli olucaktır.

Köpeklerde Alan Daraltmak

Köpekler içgüdüsel olarak yattıkları ve yemek yedikleri bölgeyi pisletmek istemezler ve bu bölgeye en uzak olan noktaları tuvalet alanı olarak kullanırlar. Bizim önerimiz olan kafes sistemi bu yüzden önemlidir. İlk zamanlar tabiki sindirim sistemi çok hızlı çalıştığı için cok uzun süre bırakırsanız eve döndüğünüzde istemediğiniz görüntüyle karşılaşırsınız.

tuvalet-egitimi

2-3 saat ara ile pedinin veya gazetesinin olduğu yere hayvanı çıkartarak bir rutin yaratmak önemlidir. Birkaç gün içinde kafesindeyken tuvaletini tutması gerektiği, sahibi geldiğinde dışarı çıkarılcağı ve ihtiyacının giderileceği algısını öğreniyorlar.Yavrunuz büyüdükçe tabiki bu zaman aralığıda uzuyor.Ancak uzun süreler çişini ve kakasını tutması köpeklerin sağlığı açısından çok tehlikelidir.

Köpeğinizin aşıları bittiğinde dışarı cıkarmaya başlayacağınız zaman ise kafesten çıkarır çıkarmaz dışarıya çıkarmanız gerekicek.Buradaki püf nokta ise tuvaletini yapana kadar eve dönmeyin ve tuvaletini yaptığı zaman ödüllendirin. Biraz sabır ve dikkatle ilk zamanlarda sık dışarı çıkartılarak çözülebilecek olan tuvalet alışkanlığının yanlış uygulamaları yüzünden dostunuzu terk etmeyin.

Eğer Dünyadaki daha ünlü ve her cins köpeğin kayıtlı olduğu içeriklerinde şampiyon köpeklerinde olduğu bir data ya bakmak isterseniz www.pedigreedatabase.com sitesinden araştırabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*