Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi | Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

kedilerde-kum-kabini-reddetme-sorunu-petcevap

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Yavru Kedi tuvalet eğitimi genellikle kısa sürede başarıyla sonuçlanır. Köpeklerde tuvalet eğitimi konusundan daha az zorlayıcıdır.Kedilerde köpekler gibi ilk 3 hafta boyunca tuvaletlerini yapamazlar. Annelerinin karın ve makat bölgesini yalamasıyla ihtiyaclarını giderebilirler.

yavru-kedi

Çoğunlukla yavru kediler içgüdüsel olarak kuma ihtiyaçlarını yapmayı öğrenirler. Bizimde ona destek olmamız gerekicek tabiki.Kedinizi alıştırmak için kum kabının içine koymanız kumu tanıması için güzel bir adım olacaktır.

Yavru kedinizin sindirim sistemi hızlı çalıştığı için mama ve su verdikten sonra 30 dk içinde ihtiyaç gidermek istiyecektir. Bu da bize kedimizi tuvalet alışkanlığı edindirmek için bir fırsat doğuruyor. Bu süre içinde kedinizi 5 dakika arayla 3-4 kez koymanız kum kabına yönlendirmeniz önemli bir adım olacaktır.

sisko-kedi

Kediler tuvalet ihtiyaçlarını giderirken oldukça titiz davranırlar ve gizliliğe de önem verirler. Bu yüzden kediniz tuvaletini kolay ulaşabileceği ama gözlerden uzak bir yerde yapmak ister. Tuvaletlerini yapacakları tuvalet kapları mamasını ve suyunu içtiği kaplardan farklı yerde olmalıdır. Ama buradaki önemli konu yavru köpek lerdeki gibi kedinizin tuvalet alışkanlığı çok büyük bir alanda zor olacaktır.

Büyük bir alanda kum kabının ve yemek kaplarının nerede olduğunu öğrenmesi zor olabilir.Odanızın bir odasında öğrenmesi idealdir.

Kedinize bir tuvalet kabı seçerken birbirinden güzel ve tatlı tuvalet kapları mevcuttur. Ancak ilk adımda almanız gereken en basit olan ve üstü açık olan tuvalet kabı olacaktır.Yavru kedinizin daha rahat girip çıkabilmesi ve öğrenmesi açısından bu gerçekten önemli bir adım olacaktır.

yavru-kedi-tuvaleti

Kediniz tuvalet alışkanlığını öğrenirken tuvalet kabının temiz olması başka bir unsurdur.Kabın pis olmasıda kedinizi başka bir yere yapma konusunda itebilir. Kediniz tuvalet alışkanlığını edinene kadar tuvalet kabından başka bir yere yapması olabilecek durumlardandır.  

Kediniz eğer başka bir yere idrar bıraktıysa onu hijyenik bir koku gidericiyle silin aksi takdirde kediniz oraya tuvaleti yapmaya devam edebilir. Bu durumda ona kızmak yerine çişini yaptığı yerden selpak yardımıyla bir kısmını tuvalet kabındaki kuma kokusu sinmesi için sürebilirsiniz veya dışkısının bir kısmını kum kabına koyabilirsiniz.Buda kum kabına yönlenmesi için yardımcı olacaktır.

bıktım-on-page-petcevap

Kediniz kum kabına tuvaletini yaptığında onu severek veya sevdiği bir gıdayı vererek bunu desteklemeniz kedinizin doğru birşey yaptığını anlaması yönünden yardımcı olacaktır.

Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Birçok farklı kalitede birçok farklı marka ve koku mevcuttur.Her birinin kendine ait özelliği var.Bunların yanı sıra Bentonit ( topaklaşan kedi kumu ) ve Diatomit ( kristal ) kumlar mevcuttur.

Bentonit kumlarda İnce Taneli ve Kalın Taneli farkı mevcuttur.İnce taneli kum kediniz ihtiyacını giderdiği zaman kalın taneli kuma göre daha hızlı topaklaşır. Ancak dez avantajı ise kedinizin narin ve yumuşak patilerinin arasına girip malesef etrafa dağılır.

Bunun için kum kabınızın önüne kediler için tuvalet paspası almak bir önem arz eder.Kalın taneli kumlarda ince taneli kuma göre daha geç topaklaşır ancak patilerinin arasına daha az kaçarak dağılmayı engeller.

yavru-kedi

Slika ( kristal ) kum ise kediniz ihtiyacını giderdiği zaman topaklaşmak yerine tüm sıvıyı içine çeker.

Bunların yanı sıra kedinizin kumunu beğenmesi çok önemli bu konuda sizin kedi kumlarını deneyerek bulmanız gerekecek.

Indiana Üniversitesi’nden Jessica Gall Myrick’in başını çektiği araştırmada, 7 bin kedi severe internette kedi içeriklerine bakarken nasıl etkilendikleri soruldu.Sonuçlar enerji düzeylerinin artmasını ve pozitif duyguların artmasını sağlıyor. Araştırma, internette kedi videolarına en çok tıklayan kedi sahipleri ve insanların ‘çekingen’ ve ‘sıcak kanlı’ kişiler olduklarını öne sürdü.Kaynak : https://www.iu.edu/

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*