Veteriner Hizmetleri Başkanı Eroğlu; Kedi Köpek Besleyenler Kayıt Altına Alınsın!!

veteriner-hekimler-on-page-home-eroglu

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanından Açıklama

Canımız kadar sevdiğimiz evcil hayvanlarımız için elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırız. Ancak gün geçtikte petshoplardan karne hediyesi olarak, doğum günü için, geçici bir heves uğruna alınan hayvanlar sokaklara bırakılıyor. Barınaklara terk ediliyor ve malesef bu durum hayvanların ölümüne kadar yol açıyor. Geçtiğimiz günlerde Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu önemli bir öneride bulundu

Hayvan besleyenler kayıt altına alınsın ;

Ali eroğlu : “Kedi-köpek başta olmak üzere evcil hayvan satışı yapan petshopları ve evcil hayvan besleyenler kayıt altına alınmalı. Eğer evcil hayvanlarını terk etmek isterler ise birdaha evcil hayvan beslemeyecek şekilde cezalandırılmaları gerekli” dedi.

Evcil-hayvanlar-kedi-köpek-veteriner
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu

Araştırmalara göre Türkiye’de evcil hayvanların sokağa bırakılma sayısı diğer ülkelere göre bir hayli fazla durumda. Tabiki bu sorunun ana noktasında çocuklara ve bireylere verilecek eğitim yer alıyor.

Petshoplar dan alınan hayvanlar da sokaklarda büyüyüp yetişmediği ve aylarca insanların evlerinde bebek gibi bakıldığı için sokaklara bırakıldıklarında malesef bu canların sonları ölüme kadar gidiyor.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu : “Cezai yaptırımlar yapılmasını istiyoruz” dedi. ve özellikle okul tatili bittikten sonra evcil hayvanların sokağa bırakılma oranı daha yüksek olduğunu söyledi. Ancak Malesef ülkemizde değil sokağa bırakma cezası Hayvanlara yapılan şiddetin, tecavüzün, katledilmelerinin bile cezası hala para ile karşılanıyor.

Barınak
Evcil Hayvanlar Barınaklarda

Toplumumuzda ki eğitimsiz ve duygusuz insanların anlayamadığı birkaç husus bu hayvanların bir eşya değil canlı oldukları.Malesef çocuklarına telefon, bilgisayar, oyuncak gibi evcil hayvan alan anne ve babaların önce çocukların hediye için değil sorumluluk sahibi olmaları için evcil hayvan almaları bilincine sahip olmaları gerekiyor.

Malesef bu bilinçte olmadıkça Anne ve Babasından çocuklarımız ne görüyorsa aynı zihniyette yetişmeye devam ediyorlar.

Evcil hayvanların bu durumlara gelmemeleri için her zaman size tavsiyemiz ;

veteriner-golden-retreiver

PETSHOPLARDAN DEĞİL SECERELİ ÜRETİM YAPAN KÖPEK IRKLARI FEDERASYONUNA VE FCI(DÜNYA KÖPEK IRKLARI) FEDERASYONUNA BAĞLI ÜRETİCİLERDEN HAYVAN ALMAK.

Neden mi ?

  • Secereli aldığınız köpeğin soykütüğü bellidir.Aldığınız hayvanının seceresine göre değişir.Örneğin Pedigree database uygulamasından 1890 lı yılların başına kadar bizim köpeğimizin seceresini görebiliyoruz.
  • Eşleşecek Anne ve Baba Adayı hayvanlar FEDERASYON tarafından herhangi bir kan bağı ve uyuşmazlık varmı diye kontrol edilir ve eşleşme formu onaydan geçer.
  • Yavruyu doğuracak secereli anne köpek KÖPEK IRKLARI FEDERASYONUNUN yolladığı batın kayıt görevlisi ve veteriner ile birlikte yavrular anne altına görülerek kayıt altına alınır
  • Yavrular 2. Aylığa yaklaştığında veteriner ve görevli tekrar gelerek tüm yavruların deri altı mikroçip uygulaması yapılır
  • Bu mikroçip in içine sizin isim soyisim ve telefon numaranız gibi hayvanın size ait olduğu bilgiler aktarılır ve hayvan kayıp olsa bile veterinere götürülürse rahatça size ulaşabilirler.
  • Ayrıca secereli yavruların her biri için yaklaşık 120tl gibi bir kayıt ücreti ödenir.( 13 yavrumuz olmuştu )
pomerian

Bir hayvanın secere alabilmesi için Anne ve Baba da herhangi bir genetik rahatsızlık olmaması gerekmektedir.Yani Diş bozukluğu, Kuyruk çıkışı noktası , Ayak bozukluğu vs. saymadığım bir sürü daha neden var.

Pitbull Haberleri | Pitbull mu?Amstaff mı? Yazımızda KIF ve FCI dan bahsetmiştik.

Yazımız : https://www.petcevap.com/kopekler/american-staffordshire-terrier/.html bakabilirsiniz.

Yani bunca neden varken Petshoplardan veya merdiven altı üreticilerden alınan canlar malesef anlattığımız gibi oluyor.O yüzden her zaman hayatınıza bir arkadaş alıcaksanız sorumluluklarını bilerek ve kaliteli üreticilerden almanızı tavsiye ederiz.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu’nun anlatmak istediği olay da bu zaten seceresiz hayvanların da secereli gibi gözükmesi.Umuyoruz ki böyle birşey gerçekleşir.

Araştırmak isterseniz FCI resmi sayfasına : http://www.fci.be/en/ ulaşabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*