Sahibini ısıran köpek | Sevmek isterken yüzünü ısırdı |

sahibini-ısıran-köpek-on-page-home

Köpeğine ilgi gösterirken köpek ne tepki verdi ? Sahibini ısıran köpek

Köpeklerimizin kurt türlerinden evrim geçirerek bu zaman kadar köpek olduğunu önceki yazımızda anlatmıştık.Bu nedenle her köpek de bir sürü psikolojisi bulunmaktadır.Sürü sistemi, sürüdeki liderlik, av içgüdüsü, köpeklerin beden dili ve bir sürü özellik gen aktarımı ile köpeğinize aynı şekilde seneler boyu aktarıldı.Sahibini ısıran köpek doğru mu ?

sahibini-ısıran-köpek

Evet, sizinde evinizde şuanda yatan fosur fosur uyuyan inanılmaz tatlılığa sahip köpeğiniz de bu genler mevcut ve tamamı ile size davranış biçimi bu içgüdüler ile ilgili.Sahibinin Yüzünü ısıran köpek ve sevmek isterken saldırıya uğrayan insanlar bunun ile ilgili.

Yani örnek vermek gerekirse kimi zaman önünden geçen hızlı bir nesnenin peşinden koşması av dürtüsüyle kimi zaman siz yemeğini ye demeden yememesi kimi zaman da sizi yalaması size olan bir saygı göstergesidir.

Sahibini ısıran köpek, Sevmek isterken saldırıya uğradı

Sahibini ısıran köpek, Peki nedir bu sevmek isterken saldırıya uğradı olayı ? Ünlü model suzel, olayı şöyle anlatmış ;

köpek-attack-human

Sevmek isterken saldırıya uğradını söyleyen suzel;

Köpeği sevmek için yanına giden model, bir anda köpeğin saldırısına uğrayarak geriye doğru düştüğünü ve köpeğe karşı kendini koruyamadığını sözlerine ekledi. Yüzünden yaralanan güzel model, izlerine rağmen kariyerinden vazgeçemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Saldırı sonrasında yüzünden ağır yaralar açılan ve bir hafta hastanede tedavi altında tutulan model, doktorların tüm çabalarına rağmen kaslarında oluşan hasar nedeniyle üst dudağını oynatamıyor.

bkz: https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/ibrahim-kalindan-arinca-ahmet-turk-yaniti-5327110/

dog-training

Yazımızın başında anlattığımız köpeklerde beden dili işte tam da burada ortaya çıkıyor.Köpeği sevmeye gittiğini ve köpeğin ona saldırığını söylüyor suzel.Burada ki asıl ısırlma sebebi insanlar sevgilerini köpeklere de bir insana gösterdiği gibi göstermeye çalışırlar.Bu köpek beden dilinde hiçbir şekilde yoktur.

Yani bizce suzel köpeği sevmek için suratını öpmeye çalışmıştır.

Burada ama ben de köpeğimi suratından öpüyorum o beni neden ısırmıyor diyenler olacaktır.Bu durumu bazı köpekler kendi içinde tolere edebilir veya absorbe eder.Ama bundan rahatsız olduğunu size başka hareketleri ile veya beden dili ile kesinlikle belli ederler.Aynı suzel’i ısıran köpeğin aslında ısırmadan önce beden dili ile suzel’e belli ettiği gibi ama malesef o da bu durumu anlamamış.

sahibini-ısıran-ve-yalayan-köpek

Hatta ingilterede yapılan bir araştırma ;

İngiltere’de yayımlanan tıp dergisi British Medical Journal’da yer alan bir araştırma, köpekler tarafından ısırılan çocukların yüzde 76’sının, dudaklar, burun ya da yanaklardan ısırıldığını ortaya koydu. Buna neden olarak da çocukların boylarının kısa olması gösterildi.

Şahdamarını yırtarak ölüme yol açma ihtimali bulunduğundan en tehlikeli yaralanma boyun ısırıkları. Doktor, çocuklara alışkın olmayan köpekler için etrafında çocuk varlığının da kafa karışıklığına neden olabileceğini söylüyor.

“Alışılmadık davranışlarda bulunan küçük boyutta bir insan… Belki de onlara ağlayan, onları kucaklamaya, kaldırmaya ve patilerini sallamaya çalışıyorlar. Bunlar, onları korkutabilir.”Isırmadan önce, köpekler genellikle öfke işaretleri gösterirler. Dudaklarını yalayabilirler, kıvrılıp kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırabilirler.

Çocuklar bu işaretleri algılayamayabilir, hatta bir köpeğin dişlerini göstermesini gülümseme olarak da yorumlayabilirler.

child-and-dog

Tamami ile YANLIŞ!! Köpeklere saygı nasıl gösterilir.Köpek nasıl sevilir bilmeyen yetişkinler de çocuklarını bir köpeği sevmeye gönderirkende aynı hataya düşürüyorlar.

Doğal olarak her canlıda olduğu gibi herşey göz temasıyla başlar.Köpeği sevmeye giden çocuk köpeğin suratına yaklaşır. Kulaklarını, yüzünü ağzını sevmeye, öpmeye başlar. Ve malesef acı durum da burada gerçekleşir.Yani Köpeklerin çocuklarla ya da insanların yüzleriyle bir alıp veremedikleri yoktur.

Yani hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evcil hayvanlarımızın beden dilini biraz araştırarak öğrenmemiz gerekiyor.Araştırmadan, doğadaki yaşantıyı bilmeden hayvanları Suratını ısırdı, sahibini ısırdı, vahşi, pitbull , doberman, gibi cahilce yargılamadan önce bir düşünmek gerekiyor.Çünkü bu itham’lar hayvanların ölümüne kadar yol açabiliyor.

sahibini-ısıran-köpek

Bütün canlılar şiddet karşısında titrer.Hepsi ölümden korkar.Hepsi hayatı sever. Kendinizi onlarda görün. O zaman kimi incitebilirsiniz ? “Buddha”

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*