Pitbull Haberleri | Pitbull mu?Amstaff mı?

pitbull-haberleri-on-page-home

American Staffordshire Terrier ve Pitbull

Bizimde beslediğimiz köpek cinsinden olan American Staffordshire terrier ve Pitbull cinsi köpekler ile ilgili bilinen yanlışları, Pitbull Haberleri ve genel bilgilerini sizinle paylaşıyoruz.

American Staffordshire Terrier ırkı FCI (Fédération Cynologique Internationale/Dünya Köpek Federasyonu )  Belçika’da bulunan uluslararası köpek kulübü içerisinde yer alan bir ırktır. (Fédération Cynologique Internationale) Dünya Köpek Irkları ve Köpekle İlgili Konuları ele alan bir Organizasyondur.

Her ülkeden bir tane olmak üzere 90 üyesi ve/veya anlaşmalı ortağı vardır. Bunlar her biri kendi soy kütüklerini tutar, ait oldukları ülkede üretilen köpekler için kendi soy kütüğü(şecere) belgelerini düzenler ve kendi hakemlerini yetiştirirler. Bu oluşum içerisine ( FCI ) IRK STANDARTLARI BELİRLENMEMİŞ KÖPEKLER GİREMEZLER.

pitbull-haberleri

AST veya “Amstaff” olarak anılan American Staffordshire Terrier, 1930’ların ortalarında tamamen sakin mizaçları nedenli ile yaygınlaşmaya başladı. 1936 yılında AKC (American Kennel Club) yeni oluşturulan fiziksel ve mental standartlara uyan köpeklere “Staffordshire Terrier” ismiyle kapılarını açtı.

1972’de, İngiltere’den yeni yeni tanımaya başlanan ve ortak atadan gelen son köpek ırkı “Staffordshire Bull Terrier” ile karışıklığı önlemek için ad American Staffordshire Terrier olarak değiştirildi.

Pitbull Terrier

18.yy ın başlarında İngilterede english bulldoglar ve terrier ırkı köpeklerin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Peki neden Pitbull terrier e ihtiyaç duyuldu?.O dönemlerde İngilterede dini inanış sebebiyle kedi lanetli hayvan olarak kabul edildiği için kedilerin beslenmemesi sonucu fareler ortaya çıkmıştır.

amstaff-baby-on-board

Farenin sebep olduğu hastalıklar sonucu farelerden kurtulmak için fare avında kullanılmıştır. Kısaca İngiltereden Amerika’ya göç eden insanlar pitbull terrier ırkını amerika ya taşıdılar ve oradaki ırklarla melezlenerek günümüzdeki Pitbull Terrier formatına ulaşıldı.

Pitbull denince aklımıza gelen kötü şöhretin sebebi bu ırkı bilinçsizce besleyip suistimal eden insanlar ve tabiki prim ugruna köpek ırkını kötüleyen medya kuruluşlarıdır. Malesef pitbull ile şehir efsaneleri ülkemizde oldukça fazla durumda en basiti köpeklerin bir süre sonra delirdikleri veya laboratuvar ortamında üretildiği gibi.

Hiçbir köpek şizofreni vakası bulunmadığı sürece delirmez veya laboratuvar ortamında üretilmez. Pitbull da çoğu köpek ırkları gibi farklı köpek ırklarıyla eşleşerek bugünkü durumuna ulaşmıştır.

Pitbull lar çok çevik kaslı ve çeneleri kuvvetli hayvanlardır.

best-muscle

Bu da kötü niyetli insanların köpek dövüşlerinde kullanılmasına imkan sağlar ve kötü şöhretin başlangıcı buradan gelmektedir. Medya unsurları içerisinde herhangi bir sokak köpeği veya başka bir ırk insana saldırdığında bir haber olmaz. Ancak bu bir pitbull olduğunda tüm haberlerde görebiliriz.

Yani ben bir golden vahşeti diye bir haber şu zamana kadar duymadım. Bu şehir efsanelerinden, medya unsurlarından ve malesef bilgisiz insanlar yüzünden HAKSIZ YERE Yasaklı ırklar içerisinde 5199 nolu karar ile belirlenen köpek ırkları içerisinde yer almaktadır.

2019-pitbull-amstaff
2019-pitbull-amstaff-en-iyi

Neden mi haksız yere ? Çünkü kötü bir pitbull un yetiştirildiği gibi bir kaniş veya golden cinsi bir köpek yetiştirilse aynı davranışlar aynı saldırganlık meydana gelecektir. Sadece acı eşiğinin çok yüksek olması, kaslı yapısı, çenelerinin kuvvetli olması insanların suistimaline ugruyorlar.

Bu yüzden doğru üretim her zaman önemli konuma geliyor.Kötü niyetli insanlar yüzünden bu olay bir köpek ırkının canına maal oluyor.Lütfen sizde bu bilgisizlik ve cehalete ortak olmayın.

puppy-pitbull-haberleri

Pitbull Terrier eğitime çok yatkın bir hayvandır.Doğru yetiştirildiği ve sosyal olarak yetiştirildiğinde insanlarla ilişkileri çok iyi duruma gelir. Ancak fazla hiparaktif oldukları için tüm köpekler gibi egzersize ihtiyaç duymadıkları zaman agresyon gösterebilirler.

Pitbull Terrier standart ı olmayan bir ırktır.Yani 20kglık bir pitbull da görebilirsiniz 45kglık bir pitbull da ABKC VE UKC kulüpleri tarafından belli bir standart ı olmadığı için kabul görmemiştir.

pitbull-puppy-child

YANİ PİTBULL TERRİER İLE AMERİCAN STAFFORDSHİRE TERRİER BİRBİRLERİNE GÖRSEL OLARAK BENZEYEBİLİRLER ANCAK KARAKTER VE IRK STANDART I OLARAK BİRBİRİNDEN FARKLIDIRLAR.

IRK STANDARTLARI BELİRLENMİŞ VE ONAYLANMIŞ KÖPEK IRKLARI, MELEZ OLARAK KABUL EDİLEMEZLER. Yasaklı ırklar içerisinde 5199 nolu karar ile belirlenen köpek ırkları içerisinde yer almamaktadır.

American Staffordshire Terrier Üretimi

Sadece Amstaff için değil tüm soy kütüğü(şecere) belgesi olan köpekler için üretim hiçte düşündüğünüz kadar kolay değildir. Eşleşmek için Köpek Irkları Federasyonunun kuralları vardır ve uyulmadığı takdirde köpeğiniz federasyon dışı kalır ve şeceresi iptal olur.Yani usulsüz bir eşleşme yapmış olursunuz.

Üretimde kullanılacak erkek ve dişi köpekler KIF soy kütüğüne kayıtlı olmalıdır. Malesef kayıtlı olmayan köpeklerin eşleşmesine izin verilmez.

pet-cevap-hakkımızda
pet-cevap-hakkımızda-yavrular

Üretimde kullanılabilecek köpekler, her bakımdan sağlıklı ve doğru ırk standardı özelliklerini sonraki nesillere aktarabilecek yapıda olmalıdırlar. KIF üyesi Köpek Irk Dernekleri (Kinoloji Dernekleri) ırk standartlarını bozacak, bunlara uymayan üretim yapılmasını engellemekle yükümlüdürler.

Davranış bozukluğu, sağırlık, körlük, tavşan dudaklılık, çatal burunluluk, diş bozuklukları ve eksiklikleri, çene bozuklukları, epilepsi (sara), tek ya da her iki testisinde keseye inmemiş olması, albinoluk, ırka uygun olmayan tüy yapısı ve kalça çıkığı gibi ırk standardında diskalifiyeye sebep olan ve/veya sağlığı etki eden ağır hatalar gösteren köpeklerÜRETİMDE KULLANILAMAZ.

Yanlış okumadınız.KÖPEĞİN ÇENE YAPISINDAKİ BOZUKLUK bile üretime engel oluyor.İşte bu yüzden soy kütüğüne bağlı hayvanlar ve federasyona kayıtlı hayvanlar önemli.

amstaff-breed-line

Eşleşecek köpeklerin bir nesil üstünde ortak köpek olmamamlıdır.(Kardeş köpek eşleşmesi yasaktır.) 

Irk standartları değerlendirmesine ya da bir ırk standartları yarışmasına girmiş ve en az “İYİ” notunu almış olmalıdır Ayrıca karakter testinde aşırı ürkek veya saldırgan olmadıkları da bu etkinlikte  ya da bir FCI hakeminin yönettiği başka bir organizasyonda, hakem tarafından tespit edilmiş olmalıdır.

Erkek ve dişi köpekler en erken 15 ay yaş sınırını tamamlamadan çiftleştirilemezler.Küçük ırklarda bu sınır 12 aydır.Dişilerden her takvim yılında bir batın yavru alınabilir, erkek köpekler en son 9 (dokuz) dişiler en son 8 (sekiz)yaşında çiftleştirilebilirler.

Çiftleşmeden önce köpek sahipleri Federasyona üye dernek yoksa KIF’dan,  ilgili ırk derneği olması durumunda söz konusu ırk derneğinden örneği KIF internet sitesinde bulunan ‘’eşleşme bildirim’’ formunu doldurarak çiftleşme onayı almakla yükümlüdürler.

2019-pitbull-amstaff
2019-pitbull-amstaff-en-iyi

Çiftleşme onayı alınan köpeklerin sahipleri çiftleşmeden sonra Federasyona üye dernek yoksa KIF’tan, ilgili ırk derneği olması durumunda söz konusu ırk derneğinden tedarik etmiş olacakları “Çiftleşme Anlaşması”nı karşılıklı imzalamalı ve daha sonra Federasyon ve ırk derneği kopyalarını KIF’a  iletmekle yükümlüdürler.Anlaşmanın birer kopyası, haklarına sahip çıkabilmeleri için, köpek sahiplerinde kalmalıdır.

Ve daha sonra KIF den gelen yetkili doğan yavruları henüz ANNE ALTINDAYKEN kaç yavru doğmuş, kaç dişi kaç erkek var kontrolü yapılıyor ve kayıt altına alınıyor.

Yavrular 2. ayına yaklaştığında ise KIF ten tekrar yetkililer veteriner eşliğinde geliyor ve şecere işlerimlerini yapıyor. Veteriner eşliğinde yavruların deri altına çip takma işlemi uygulanıyor.

Bu kadar işten sonra yavruların bakımı, beslemesi, kaka ve çişleri temilemesi, büyütmesi kalıyor.Verilen emekleri siz düşünün.

BU KADAR EMEKTEN SONRA UMARIM YAZIMIZ KONUYLA İLGİLİ BİLGİSİ OLMAYAN İNSANLARIN ELİNE GEÇER VE ÖNYARGILARINDAN KURTULURLAR.EMEKLERE SAYGI DUYARLAR.

Kendi yavrularımızdan bir fotoğraf sizinle paylaşıyorum(bkz)

pitbull-and-amstaff-puppy

Genel Özellikleri ve Yanlış Bilinenler

Yazımıza başlamadan önce Amstaff ırkıyla alakalı olarak Malesef köpek psikolojisinden uzak, hayatında bir köpek bile beslememiş insanlar cahillikleri ile gerekse medya kuruluşları prim ugruna köpek ırklarını kötüleyebiliyorlar.

Lütfen araştırmadan kulaktan dolma laflar ile önyargı da bulunmayın çünkü önyargıyla söylenen her kelime topluma yayılıyor ve hangi ırk olursa olsun köpeklerin barınaklara düşmelerine hatta hayatlarını kaybetmelerine kadar yol alabiliyor.

Bu ırkı evimizde besleyen bir çift olarak kendi köpeğimizden örneklerle anlatacağım.

Medya da veya herhangi bir blog da bu köpeklerin eğitilmesi çok güçtür.Bu nedenle herkezin besleyemeyeceği bir köpek olduğu söylenir.TAMAMIYLA YANLIŞ

İnanılmaz derecede zeki bir ırktır.Köpek besleyen, beslemiş olan araştırma yapan herkez bilirki köpekler sürü içgüdüsüyle hareket ederler ve bunun ırkla bir alakası yoktur.Hangi cins olursa olsun lider konumuna geçemezseniz köpek doğal olarak liderliği üstlenecegi için eğitiminizde zor olacaktır.Uluslar Arası İş Köpeği (İPO) sınavlarında derece alan yüzlerce American Staffordshire Terrier cinsi köpek vardır.

Ancak American Staffordshire Terrier ortalama 30kg lık bir köpek ve iri bir ırk olduğu için ve içgüdüsel olarak bir süs köpeğiden daha baskın olacaktır.Bu nedenle hiç köpek bakmamış insanlara daha önce köpek bakmadıysanız köpek bilgisine sahip değilseniz bu ırk ile çok zaman geçirmeniz gerekir cümlesi söylenir.

Bunu şu şekilde de örneklendirebiliriz.Araba kullanmayı yeni öğreneceksiniz ama bunu motoru çok kuvvetli ve süratli bir arabayla başlayamazsınız bu şekilde düşünebilirsiniz.

pitbull-haberleri-on-corso

Her köpek ırkı gibi yaşama süreleri ortalama 12-14 yıl arasıdır.

Amstaff Evde Beslenebilirmi?

Amstaff’lar çok iyi koruma köpeğidir.Alan koruma ve bahçe koruma yapabilirler.Bunun yanı sıra tüy yapısının kısa ve uygun olması uzun tüylü köpeklere nazaran çok daha iyidir.Çok fazla tüy dökmezler dökseler bile uzun tüylü köpekler gibi tüyler havada uçmaz ve yere dökülür.Aile bireylerine en üst düzeyde sadık olması ev içinde bakılması için fazlasıyla uygundur.

Tüyleri kısa ve parlaktır.Tüyleri kısa olduğu için çok fazla kirlenmez ve yıkanmaya çok fazla ihtiyaç duymazlar.Ancak bu kısa tüylerin dez avantajı kışın çok fazla üşümeleri olabiliyor.

best-pitbull-house

Çok önemli bir neden olmadığı sürece ses çıkartmayan, aynı zamanda o sinirlere dokunan acıklı uluyuşlara kapılma alışkanlığı olmayan bir ırkdır. Bu nedenle komşularınız içinde bir problem yaratmazlar.

American Staffordshire Terrier insanların direkt olarak yüzüne bakan bir köpektir. Sürekli sahibinin hareketlerini ve yüz mimiklerini izlerler, sahibinin anlık ruh haline göre kendi hareketlerini ve davranışlarını belirlerler. Bu yüzden köpeğiniz ile keyifli vakitler geçireceğinizi söyleyebiliriz.

Amerikan Staffordshire Terrier, yurt dışında çocuk bakıcısı olarak tercih edilen bir türdür. Evet, yanlış duymadınız; çocuk bakıcısı! Öylesine ılımlı, nazik ve hassastır ki, çocuklar için ondan daha güvenli ve özverili bir ırk bulamayabilirsiniz.

Genel anlamda, çocukların hayvanlar ile büyümesi onların çok daha başarılı, paylaşımcı ve zeki oldukları uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Aynı şekilde insan yavrusuna değer veren, sahiplenen ve koruyan bir köpek ender olarak gözlemlenir. Bu ırk ise kendine has koruma içgüdüsü ile uzun zamandan bu yana çocukların en iyi arkadaşı olarak karşımıza çıkmaktadır.

pitbull-and-baby

Eğer Dünyadaki daha ünlü ve her cins köpeğin kayıtlı olduğu içeriklerinde şampiyon köpeklerinde olduğu bir data ya bakmak isterseniz www.pedigreedatabase.com sitesinden araştırabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*