Küçük Köpek Cinsleri | Mini Köpek Irkları | Süs Köpekleri

süs-köpekleri-on-page-home-petcevap

Süs Köpekleri Ve Mini-Küçük Köpek Cinsleri

Süs Köpekleri Mini Köpek Irkları ve Küçük Köpek Cinsleri

Şehir ve metropol hayatında yaşamın zorlaşmasıyla birlikte hepimiz ister istemez stres altına giriyoruz. Hızlı şehir hayatı, kalabalık, rekabet ortamı, sürekli bir yerlere koşturma ve trafik insanların psikolojisini etkiliyor. Tüm bunlara metropollerdeki yüksek binalar, beton yapılar, yeşil alanların azlığı da eklenince ruh ve beden sağlığımız yıkıcı etkilere maruz kalıyor.

küçük-köpek-cinsleri

Bu stres altında en önemli destekcilerimizden bir taneside evcil hayvanlarımız.Malesef büyük şehirlerde yaşayanlar için bize yoldaş olacak ve hayatımızı düzenleyecek en iyi şıklardan 2’si kediler ve küçük köpek cinsleri. Kediler ile ilgili bilgileri kediler hakkında tüm gerçekler yazımızda paylaşmıştık.

Küçük köpek cinsleri veya oyuncak köpekler, sadece insanlara dostluk etmesi için yetiştirilmiş köpeklerdir.Bizde sizler için apartman hayatına en uygun süs köpekleri ve mini ırkları ele aldık.

İşte en popüler süs köpekleri ve mini ırklar;

Maltese terrier(Malta Köpeği) Favori Küçük Köpek Cinsleri Arasında

maltese-terrier-süs-köpeği-ve-kücük-ırklar

Maltese terrier yumuşak, zeki, duyarlı ve aile için güven verici bir köpek cinsidir.İyi bir aile köpeği olan Maltese terrier, canlı, eğlenceli, güçlü ve genellikle sizden birşeyler öğrenmekten hoşlanan bir ırktır.Ayrıca çocuklarla arası oldukça iyi bir ırktır.

Maltese’lerin küçük yapılır vardır ancak büyük bir bedeni varmış gibi korkusuz bir yüreğe sahiptir.Bu zarif ve oyuncak köpek ırkı ipeksi beyaz ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir ve alerjisi olan aileler ve çocuklar için hipoalerjenik ırklar arasında yer alır.

küçük-köpek-cinsleri-maltese

Küçük köpek cinsleri arasında en küçüğünden biri olarak, apartman dairesine veya ev yaşamına çok uygundur. Nerede yaşıyor olursa olsun, Maltese çevresi için duyarlı ve elinden geldiğince koruma yapan bir köpektir.Küçük ve hassas yapısının arkasında çoğu maltese de bitmeyen bir enerji mevcuttur.

Terrier cinsi köpeklerin ırkı, antik dönemlere kadar uzanır. Yunanlı bir filozof bu köpek türünü, Malta’nın eski adı olan Melita’dan esinlenerek Melita ırkı olarak tanımlanmıştır. Yıllar sonra İtalya’da, minik Spaniel ve Poodle köpek türleri çiftleştirilerek Maltese Terrier köpeği üretilmiştir. İngiltere’ye ise Haçlı Seferleri sırasında getirildiği sanılıyor.

Arkadaş köpekleri olarak uzun bir geçmişe sahip oldukları için, Maltese’ler çok fazla insani ilgi gerektirir ve çoğu zaman ayrılık kaygısı çekerler.Enerjileri atılmazsa gün içinde uzun saatler yalnız kalmaları sonucu havlayabilirler.Hiçbir Irk Mükemmel değildir ve eğer bir maltese de çok fazla şımartılmışsa diğer köpeklere karşı hoşgörüsüz olabilirler.

maltese-terrier-mini-ırklar-ve-süs-köpekleri

 Günlük tüy bakımlarını yapmak oldukça önemlidir. Göz sıvısından oluşan lekelenmeleri engellemek için günlük göz temizliği ve tüy bakımı gereklidir. Bu bakımı köpek tarağı ile yapmalısınız. Maltese Terrier küçük köpek cinsleri nin tüylerinin dökülmesi beslenmelerinden kaynaklı olabilir. 

Genetik Hastalıklarından bazıları ;

Portosistemik: Karaciğer rahatsızlığıdır. Bu hastalıkta kanın temizlenmediğinden şüphelenilir.

  Progresif Retine Atrofisi (PRA): Göz bozukluğu olarak bilinir. PRA’nın neden olduğu körlük, gözün arkasındaki foto reseptörlerin kaybından yaşanır. Veteriner hekimden yardım almalısınız.

Köpeklerde içten hapşırma özellikle köpeğinizin heyecanlandığında veya hızlık yemek yediğinde ortaya çıkar. Yine yaz aylarında görülen polenler veya diğer tahriş edici maddeler de alerjik hapşırmalara neden olabilir.

Chihuahua

Kısaca tarihine göz atmak gerekir ise;

chihuahua-küçük-köpek-cinsleri

Chihuahua Meksika orjinli bir köpektir.Adını Meksika nın chihuahua eyaleti’nden alır.Chihuahua tarihi ile ilgili 9.yy dayanan tarihi kalıntılara rastlamak mümkündür.Asteklerle ilgili yapılan tarihi kazılarda bulunan bazı eşya, oyuncaklar ve duvar yazıtlarından bir köpeğe ait tasvirlere rastlanmıştır.

Yapılan kazılardan bir tanesinde de bu köpeklere ait iskeletler bulunmuştur.Techichi adı verilen bu köpeğin astekler döneminde yaşadığı hatta mayalara kadar uzandığı ifade edilmiştir. O dönemlerde yaşayan Toltekler tarafından evcilleştirildiği tahmin edilmektedir.

Ve Chihuahua nın günümüze olan macerası başlamıştır.

süs-köpekleri-chihuahua-küçük-köpekler

Chihuahua’ların hepsi çeviklik ve itaat gibi köpek sporlarında rekabet edebilecek kapasitede olan köpeklerdir ve uzmanlar tarafından önerilen ilk on bekçi arasındadır.Chihuahua, insanlar ile birlikte olmaktan başka bir şey sevmezler ve en az tüy bakımı, egzersiz yapılacak ırklar arasındadır.

Dünyanın en küçük köpeği olduğu için ünlüdür, ancak dünyanın en büyük kişiliğini o küçük bedende saklı tutar. Eğlenceli sevgi dolu bir ırktır.Chihuahua, insanlarına yakın olmaktan başka birşey istemez ve sahiplerini evin her yerinde takip ederler.İnsanlar işlerini yürütürken ya da alışverişe çıktıklarında chihuahua ları rahatlıklar yanlarında taşıyabilirler.

chihuahua-küçük-köpek-cinsleri

Sevecen ev arkadaşları olmanın yanı sıra, Chihuahualar zeki ve hızlı öğrenirler.Chihuahua’nızı çalıştırırken övgü ve yemek ödülleri şeklinde pozitif eğitimler kullanın. Sert eğitime malesef cevap vermezler ve negatif yönlü sorunlar oluşturabilir.Chihuahualar meraklı ve cesur köpeklerdir.Evinizde çitin içindeki küçük boşluklardan kaçabilirler ve diğer köpeklerin sığamayacağı yerlere sıkışabilirler.

Chihuahualar, çok hassas ve kırılgan bir yapıya sahip oldukları için sekiz yaşın altındaki çocukları olan aileler için tavsiye edilmez.Genetik olarak Patella ve kalp rahatsızlıkları bulunmaktadır ve bu yüzden genetiği düzgün, kaliteli bir anne babadan almak çok önemlidir.

Pomeranian ( Favori Küçük Köpek Cinsleri Arasında)

küçük-köpek-cinsleri-paris-hilton

Kısaca Tarihçesine bir göz atalım..

Pomeranian yani Pomeranyalı köpeği veya kısaca boo, pom ya da pompom, Orta Avrupa’nın Tarihi Pomeranya Bölgesi (Kuzey Polonya ve Doğu Almanya’nın bugünkü bölümü) adını alan Spitz tipi köpek cinsidir. Genellikle küçük köpek cinsleri arasında yaygın olarak beslenir.

Pomeranyalı özellikle büyük Alman Spitz veya Wolfspitz soyundan üretilmiştir. Alman Spitz cinsinin bir çeşidi olarak Fédération Internationale Cynologique tarafından tespit edilmiştir. Birçok ülkede, Zwergspitz (cüce spitz) olarak bilinir. Pomeranyalı sağlam, sağlıklı bir köpek ırkıdır. ABD’de en popüler 20 köpek cinsi arasındadır.

poodle-toy-süs-köpekleri

Pomeranian, Samoyed, Alaskan Malamute ve Norveç Elkhound’u da içeren Spitz köpek ailesinin en küçük üyesidir.Takma adıyla “Pom” olarak da bilinir.Sadece üç ila yedi kilo ağırlığında olsa da, bu güzel yüzlü küçük köpeğin ruhunda devasa bir dünya vardır.

Şirin, cesur ve tüylü, “Pom” akıllı ve ailelerine sadıktır. Ancak zekâlarının sizi kandırmasına izin vermeyin. Bu tatlı, şirin ve cesur köpeklerin inanılmaz zekaları vardır.Çoğu küçük köpekte olduğu gibi Maalesef, zihinlerinde, gerçekte olduklarından çok daha büyüklerdir.Bu da bazen onları daha büyük köpeklere saldırmaya itebiliyor.

Badem şeklindeki koyu renkli gözleri merak içindedir ve onları ayırt eden müthiş bir kuyruk yapıları vardır. Pomeranian’lar yaşlı insanlar ve meşgul olanlar için mükemmel evcil hayvanlardır.Apartman dairesinde yaşayan insanlar için en üst sırada gelen köpeklerden bir tanesidir.

poodle-toy-mini-ırklar-küçük-köpek-cinsleri

Mükemmel terapi köpekleridir.Hastanelerde ve huzurevlerinde hasta ve yaşlılara mutluluk ve rahatlama hissi verirler.Bu özelliklerinin yanı sıra Pomeranian’lar sıcak havalarda dışarı cıkmaları onları nefes darlığına itebilir.

Pomeranian’ın yumuşak ve uzun çifte kürkü sık sık fırçalanmalıdır.Yoksa tüy kıtıklarına yol açıcaktır ve bunu halletmeniz inanın sizin için çok zor olacaktır. Göz kenarları, kulaklar ve dişler düzenli olarak temizlenmelidir.Temizlenmemesi durumunda göz lekeleri ve kulakta kirden dolayı duyma kaybı meydana gelebilir.

Yorkshire Terrier

Boyutu küçük, kişiliği büyük olan Yorkshire Terrier, cesur ama sevgi dolu bir arkadaştır. ABD’deki en popüler oyuncak köpek cinsi olan “Yorkie”, sahiplerine adanmışlığı, zarif görünümü ve apartman yaşamına uygunluğu ile birçok insanın gönlünü kazanmayı başardı.

yorkshire-terrier

Sizi Yorkie ırkından korkutmak istemem ama ancak Minik yavrular çok ıslak, çok soğuk veya çok sıcak olmak istemeyen krallar ve kraliçelerdir, bu nedenle tuvaleti kullanmak için dışarı çıkma konusunda istekli değillerdir.Ev ve apartman da besleme konusunda uygundurlar.Çok küçük oldukları için evin içinde bile tuvalet eğitimi verseniz yeterli olucaktır.O küçücük bünyeden ne çıkabilir ki..

Küçücük bir yorkshire terrier yavrusuna nasıl sarılıp sıkmak istemezsiniz.Ancak cok küçük oldukları için kırılganlardır ve çocuklarınız ile oyun oynarken problem olabilir.

süs-köpekleri-yorkshire-terrier-küçük-köpek-cinsleri

Napolyon Kompleksleri sadece insanlarda yoktur; Teriyerlerde de var. Gerçekte olduklarından çok daha büyük olduklarına ikna olan Yorkieshire Terriers, daha büyük köpekleri, arabaları veya diğer merak uyandıran nesneleri araştırır.Her kapı çaldığında tehlike sezdiklerinde sizin küçük koruma köpeğiniz orada olacaktır.

Bu özel parlak tüy yapısı, alerjisi olan insanlar için onları daha iyi bir seçenek haline getirir.Alerjisi olan hayvanseverler için tavsiye edilen ırklar arasındadır.

Ayrıca Küçük bünyeleri nedeniyle cok fazla yorulmanıza gerek kalmaz.Oyun oynamaları için küçük bir top yeterli olucaktır.Ayrıca dünyada grooming ( köpek traşı ) yarışmalarında en popüler ırklar arasındadır.Mükemmel derecede güzel traş edilirler, tokalarla süslenirler tüyleri fönlenir tam anlamıyla bir kraliyet köpeği olurlar.Küçük ırk olmaları nedeniyle de onlara göre çok hoş köpek kıyafetleri bulabilir ve süsleyebilirsiniz.

Poodle ( Oyuncak Küçük Köpek Cinsleri Belli Bile Olmuyor )

Poodle’lar mizaçları genellikle uyanık, zeki, sadık, eğitilebilir, aktif ve içgüdüsel olarak tanımlanır. Onlar çok akıllı köpeklerdir.Komutları ve püf noktalarını çok çabuk öğrenebilirler. Poodle oldukça sadık oldukları ve genel olarak aile üyeleriyle hızlı bir şekilde bağlandıkları bilinmektedir.

poodle-toy-on-page

Her ne kadar gösteri halkasındaki bir poodle a baktığınızda pek mümkün görünmese de, cins aslında avcılar için su kuşu almak için suya atlamayı gerektiren bir iş köpeği olarak kullanılıyordu. Büyüklüğü ne olursa olsun, Poodle eğlenceli ama onurlu bir kişilik ve keskin bir zeka ile ünlüdür. Eğitime gelince Poodle itaat, çeviklik ve av testleri gibi performans sporlarında üstündür.

Atletik bir fiziğe sahip olan Toy Poodle oyuncak boyutlardaki diğer köpeklerin aksine hareket etmeyi çok sever ve sürekli bir oyun oynama isteğine sahiptir. Bu sebepten mutlaka günlük köpeğe zaman ayrılıp üzerindeki bu enerji alınmalı. Bu şekilde sakin bir yapıda kalacaktır.

Minyatür ve Oyuncak Poodle lar Standarttan kısa bir süre sonra ortaya çıkmıştır, çoğu, yetiştiricilerin Paris burjuvazisini memnun etmek için önce Minyatür, sonra Oyuncak olan Poodle’in daha küçük versiyonlarını üretmeye başlanmıştır.Poodle çocuklar için harika bir arkadaştır, ancak bir köpeği nasıl idare edeceğini bilmeyen küçük çocuklar yanlışlıkla cinsin en küçük ve en hassas çeşidi olan Poodle toy’a zarar verebilirler.

poodle-show-pose-küçük-köpek-cinsleri

Çünkü gerçekten ismi gibi oyuncak gibilerdir ve her an kırılmaya elverişli vücutları vardır. Kıvırcık tüyleri ile pelüş bir görüntüye sahiptirler. Tabiki insan o tatlılığı mıncırarak sevmek istiyor 🙂

Poodle cinsinin en önemli özelliği zekasıdır. Sık sık insan benzeri bir zekaya sahip olduğu söylenir, sahiplerini şaşırtan bir zekâ. Tabii ki, akıllı köpeklerle birlikte yaşamak zor olabilir.Çünkü herşeyi hızlı öğrenirler.

Poodle Tüyleri sık ve kıvırcık olduğu için tüyleri dökülmeyen bir cins ve alerjisi olan insanlar için iyi bir seçimdir. Alerjik durumu olan ve tüy dökülmesini istemeyen hayvansever dostlarımız bu cinsi tercih edebilirler. Aylık traş ve düzenli fırçalamak gerekir ki kıvırcık tüyleri bir birine dolanmasın. 

Grooming yarışmalarında isimleri zirvede bulunur.Müthiş tüyleri ve traş biçimleri ile güzellikleri ve estetikleri katlanır.Bkz;

Toy Poodle boyutları küçük olması sayesinde evde bakıma uygun bir cinstir.Üstün zekaları sayesinde doğru bir eğitim ile tuvale eğitimini kısa sürede tamamlayacaktır. Poodle lar sosyal köpeklerdir.Evin içindeki diğer köpeklerle anlaşmaya yatkın karakterleri vardır.Köpeğinizi köpek parklarına götürdüğünüz zaman oyunun tadını çıkartacaklardır.

French Bulldog

süs-köpekleri-french-bulldog

Fransız Bulldog, İngiliz Bulldog’un minyatür versiyonu olarak İngiltere’de üretildi. 18.yy’da Fransız köpek yetiştiricileri bu küçük köpeklerin bazılarını Fransa’ya ithal edip onları Fransız Terrieri ile çaprazladı. Fransız sosyetesi arasında bu köpekler çok tutunca Fransız Bulldog ismi kabul edildi. Showlar için ırk İngiltere’ye geri getirildiğinde İngilizler bulldog’un kendi kültürlerine ait bir sembol olduğunu öne sürerek büyük tepki göstermişlerdi.

Yarasa kulaklı ama bir o kadar da tatlı ve güzel olan Fransız Bulldog kendine has bir çekiciliği var. Estetik olarak, diğer ırklar inkar edilemez bir şekilde daha çekici ve gösterişlidir, ancak güzellik görecelidir. Fransız Bulldog’u seven pek çok kişi, bu cinsi süs köpekleri arasında dünyanın en iyi köpeklerinden biri yapıyor.

french-bulldog-puppy-küçük-köpek-cinsleri

Fransız Bulldog, küçük ama güçlü, kaslı bir yapıya sahip. Aynı zamanda oyun oynamayı seviyor, ancak günlerini kanepede rahatça geçirmekten de hoşlanıyor.Fransızlar, insan temasını seviyor.Uzun süre yalnız kalabilen bir köpek istiyorsanız, Fransızlar sizin için bir cins değildir.Diğer köpeklerde de olduğu gibi sosyalleşme bu cins için önemlidir ama arkadaş canlısı oldukları için merak etmeyin bu hiçte zor olmayacaktır.

Kısa ve parlak tüy yapısı.Küçük bedeni ile apartman ve dairenizde beslemeye uygundur. Gün içinde ufak yürüyüşler ile ikinizde mutlu olabilirsiniz.Fransız Bulldoglar nazik doğalı harika bir arkadaştır. Evde çalışıyorsanız, Frenchie gün boyu ayağınıza uzanmaktan veya sizi odadan odaya takip etmekten mutluluk duyar.

frenchies-on-page-haberler

Asla doymak bilmezler ve beslenme düzenine önem göstermek gerekir. Çünkü kalp sağlığı bakımından küçük bedenlerine fazla kilo çok tehlikelidir.Genellikle solunum sorunları vardır. Ne demek istediğimi bir fransız bulldog uyurken anlayabilirsiniz :).Bu nedenle Aşırı sıcaklar sağlıklarına zarar verir.

PUG

Pug veya mops, Çin kökenli bir süs köpeği ırkıdır.Çinli Hükümdarlar için bir kucak köpeği olarak yetiştirilmiştir. Pug’ın popülaritesi 18.yy boyunca Fransa’ya da ulaştı. Napolyon Bonapart ile evlenmeden önce Joséphine de Beauharnais, Les Carmes hapishanesinde tutulduğu süre boyunca pug köpeği Şanslı (Fortune) aracılığı ile ailesine mektuplar gönderdiği bilinmektedir. 

süs-köpekleri-pug-küçük-köpek-cinsleri

2004 yılında Rio de Janeiro, Brezilya’da düzenlenen Dünya Köpek Şovu’nda (Şovun En İyisi) Dünya Şampiyonu daDouble D Cinoblu’s Masterpiece adında bir pug idi. Amerikan Pug Köpek Kulübü 1931 yılında kuruldu ve aynı yıl AKCtarafından tanındı.

Puglar genellikle küçük bir alanda çok fazla köpek olarak tanımlanır. Bu sağlam, kompakt köpekler, Amerikan Kennel Kulübü’nün Oyuncak grubunun bir parçasıdır ve köpek dünyasının palyaçoları olarak bilinir, çünkü harika bir mizah duygusu vardır ve gösteriş yapmaktan hoşlanırlar.

süs-köpekleri-on-pug

Pug’un komik yüzü, iri, koyu gözler, düz yuvarlak bir yüzün etrafındaki derin kırışıklıklar ve müthiş gıdısı ile sizi gülümseticektir. Pug’un adının “yumruk” için Latince kelimesinden geldiğine inanılıyor, çünkü yüzü bir insan yumruguna benziyor.

Puglar ilgi odağı olmayı sever ve görmezden gelinirse kalp kırıklığına ugrarlar.Sosyalleşirlerse, diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler. Küçük, sessiz bir cins oldukları ve iç mekanlarda nispeten etkin olmadıkları için apartman ve daire sakinleri için iyi bir seçimdir.

küçük-köpek-cinsleri-pug-on-page

Pug’un yüzünün düz şekli nedeniyle solunum problemi yaşarlar aşırı sıcak veya soğuk havalarda dışarı cıkmamaları gerekir.Tabiki bu da horlamayı beraberinde getirir.Bir pug alacaksanız uyurken kulaklarınızı tıkayacağınız bir kulaklık alsanız iyi edersiniz.Tüyleri kısa olduğu için ev içinde havada uçuşmaz ve dökülse bile yerde kalacaktır.

Her ne kadar eğlenceli ve başıboş olsa da, Pug düşük bakım gerektiren bir arkadaştır ve yaşlı sahipleri için idealdir.
Puglar çocukları sever. Küçük olmasına rağmen, Pug bazı küçük ırklar gibi hassas değildir, bu nedenle çocuklu aileler için iyi bir seçimdir.İyi bir şekilde sosyalleştirilmiş pug diğer hayvanlar ile iyi vakit geçirecektir.

www.canva.com

ayırma-metni-üst-kısım

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*