Köpeklere ev yemeği vermek ve zararları | Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler

köpeklere ev yemeği vermek ve zararlı yiyecekler-petcevap

Köpeklere Ev Yemeği Vermek

Bizimle yaşamımızın büyük bir kısmını paylaşan ve ailemizin bir parçası olan köpeklerimize mama yerine yediğimiz ev yemeklerinden vermek zararlı mı, köpeklere ev yemeği vermek ve zararlarını sizler için paylaştık.

dog-eating-petcevap

Köpeklerin sindirim sistemi bizim sindirim sistemimiz ile aynı değildir ve bizler gibi damak zevklerine göre yemek yemezler.Köpeklerin yemek yeme nedeni sadece yaşamak içindir.Kendimize hazırladığımız yemeklerin içerisinde baharatlar soğan sarımsak tuz ve bitkisel yağlar kullanırız ve köpeklerin sindirim sistemleri bunlara uygun değildir.

Özellikle soğan ve sarımsak türevlerinde köpeklerde ciddi zehirlenmeler meydana gelebilir.Deri, tüy sağlığında problemler yaşanabilir ve egzama gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Peki biz sokak köpeklerine ev yemeği verildiğini görüyoruz ve gayette sağlıklı nasıl oluyor ?

best-köpeklere-ev-yemeği-vermek

Günümüzde kaliteli bir mama ile ve ya doğru bir barf beslenme yöntemi ile beslediğimiz köpekler ortalama 13-14 seneye kadar yaşımını devam ettirebiliyor.Ancak malesef bu olay doğadaki hayvanlarda 8-9 seneye düşüyor.

Sokaktaki köpekler ise birçok besin kaynağına ulaşabilme seçimine sahip oluyor ve siz görmeseniz bile bu hayvanların ağızlarında ciltlerinde ve midelerinde sorunlar oluşabiliyor. Ancak çoğu kişi onaylamaz ama köpek sokakta aç kalacak ise o durumda verilmelidir.

Yani köpeklere ev yemeği vermek köpeklerin hayatlarını kısaltır..

alchool-dog-new

Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler

Pişmiş Tavuk Kemiği

Bize göre bir köpeğe verilecek en tehlikeli besinlerin başında geliyor. Çiğ beslenme diyetinde de kemikli tavuk verilir ancak çiğ olarak verildiği için bir problem meydana gelmiyor.Tavuk kemiği yapısı ince olduğu için piştiğinde kırıldığı zaman iğne gibi sivri uçları oluyor.Köpeğiniz bunu tükettiği zaman boğaz mide ve bağırsak sistemine saplanarak malasef ölüme kadar yol açabiliyor.

Alkol

Alkol, köpeğin karaciğeri ve beyinin de sorunlara yol açar. Biraz bira, likör, şarap ya da alkollü yiyecekler çok kötü sonuçlar doğurabilir. Kusma, ishal, koordinasyon sorunları, solunum sorunları, komaya, hatta ölüme neden olabilir.

köpeklere-ev-yemeği-vermek

Şeker Ve Şekerli Yiyecekler

Şeker ve şekerli yiyecekler köpeklerde katarakt hastalığının gelişmesine neden olur. Şekerli gıda tüketen köpekler diyabet hastalığına yakalanır ve diş sağlığının bozulması meydana gelir.

sugar-daddy

Tuz Ve Tuzlu Yiyecekler

Köpeklerin tuz ve tuzlu yiyecekler tüketmesi tuz zehirlenmesine yol açar ve köpeğinizde iştahsızlık kusma ishal gibi çok ciddi durumlar meydana gelebilir.

köpeklere-ev-yemeği-vermek-salt

Süt ve Diğer Süt Ürünleri

Köpeklere süt vermek içerisindeki laktoz dolayısı ile zararlıdır ve sindirim sistemlerinde sorunlara yol açar ve ishal olmasına neden olur.

Şeftali Nektari Ve Erik

Şeftali nektari ve eriklerin çekirdeklerinin tüketilmesi hayvanların bağırsaklarında tıkanmaya ve zehirlenmeye yol açabiliyor.

meyveler-köpeklere-ev-yemeği-vermek

Çiğ Yumurta

Çiğ yumurta güzel bir protein kaynağı olması yanı sıra, Çiğ yumurtada bulunan Salmonella bakterisi değerli dostunuzun zehirlenmesine neden olabilir.

yumurta-kıyafeti-köpek

Dog Fci : http://www.pedigreedatabase.com/

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

Hakkımızda

26 Eylül 2019 vdemirbas 0

Hakkımızda Bilmeniz Gerekenler ise. Severek ve hobi olarak beslediğimiz evcil hayvanlarımızı “2013” yılında. İstanbul Büyükşehir Belediye’si Evcil Hayvan ve süs hayvanları üreticisi belgesiyle ve “Köpek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*