Köpekler Neden Toprak Yer ? Köpekler Depremi Hissedebilir mi?

köpekler-neden-toprak-yer-petcevap

Köpekler Neden Toprak Yer ? Depremi Hissedebilir mi?

Son zamanlarda olan depremlerden sonra bazı insanlar deprem olmadan önce köpeklerinin huzursuz davranışlar sergilediklerini ve ulumaya başladıklarını söylüyorlar. Peki gerçekten deprem olmadan önce köpekler depremi hissedebilir mi ? Bir diğer soru ise köpekler neden toprak yer ? ve bunun depremi anlamaları ile bir bağlantısı var mı ?

köpekler-neden-toprak-yer

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki köpeklerin toprak yemesinin depremle veya başka bir doğal afeti hissedebilmeleri ile hiçbir bağlantısı yoktur.

Peki köpeğim neden toprak yiyor ? Bunun altında birkaç farklı neden vardır.Bu nedenleri şöyle özetleyebiliriz

  • Sokaktaki kediler bulduğu topraklara dışkısını yaptıktan sonra üstünü kapama ihtiyacında bulunur.Kedilerin dışkısı yüksek protein içerir ve köpekler protein ihtiyacını karşılamak için dışkıları yemeye çalışırken toprak yemiş gibi görünebilirler.
  • Bazı köpekler de takıntılı davranışlar mevcuttur.Örneğin bazı köpekler sürekli halı ve koltuk kenarlarını parçalamaya çalışır.Yani köpeğinizin toprak yemesi bir obsesif bozukluğun göstergesi olabilir.
  • Eğer köpeğiniz sürekli olarak toprak yemiyor ve arada sırada bunu tekrarlıyor ise toprağın üstünde bulunan bir yiyeceğin kokusunun sinmesi sonucu yapıyor olabilir.
  • Mineral madde eksikliği çeken köpekler toprak yemeye ve dışkı yeme eğilimi gösterirler. Eğer veterinere gittiğiniz de fizyolojik olarak bir problem yoksa ve iyi mama kullanıp besinleri tam ve dengeli olarak aldığına inanıyorsanız diğer sebeplerden birisi olabilir.

Önemli!! : Köpeğiniz toprak yemeye çalışırsa dikkatini başka yöne çekere fiziksel ve psikolojik olarak dağıtmaya çalışın.Toprağın içinde farklı kimyasallar, atıklar ve zararlı maddeler olabilir.

toprak-köpek

Köpekler Depremi hissedebilir mi?

Bu konuda yapılan birçok araştırma mevcut ancak kanıtlanabilmiş herhangi bir sonuç mevcut değil. Ancak köpeklerin hislerinin ne kadar kuvvetli olduğunu söylememize gerek yok.Peki nasıl oluyor da köpekler depremden saniyeler önce tepki vermeye başlıyor.

Köpeklerin mükemmel duyu, koku ve algı duyuları vardır. Doğar doğmaz vahşi doğada hayatta kalabilmek için genlerinden geçen bu algıları kullanmak durumunda kalırlar.

Köpeklerin muazzam derecede gelişmiş koku duyuları insan ayağından çıkan ter kokusu ile bir insanı 200 kilometre uzaklığa kadar takip edebilmesini sağlar. Ayrıca arama kurtarma için geliştirilen köpekler 4 metre enkaz altında kalan veya gömülü durumda olan bir insanı bulabilir.

köpekler-neden-toprak-yer-koyun

Ayrıca Burunlarının kokulara ayrılmış olan bölümünde 230 milyon koku alma hücresi var. İnsanlardaysa bu rakam 5 ila 40 milyon arasında değişiyor. 

Mükemmel koku alma duyma yanı sıra insanların duyabileceği frekans sınırının çok daha üzerindeki sesleri bile tespit edebilirler. Duyabildikleri frekans aralığı 40 hz ve 60,000 hz arasındadır. Köpeğiniz ile boş bir arazide yürürken yaratılırken muhteşeme dizayn edilen bu kulaklar sesinizi yaklaşık 2 kilometre öteden duymasına yardımcı olur.

Bu muazzam koku duyu ve algı mekanizmasının biz anlamadan önce yerin altındaki zeminin çatlamasından oluşan kokuları alıyor olabilir ya da seslerini duyuyor olabilirler. Bu nedenle saniyeler önce huzursuzlanıp havlama ve dengesiz davranışlar sergiliyor olabilirler.

www.pedigreedatabase.com inceyelebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*