2019 En iyi Köpek Maması | Uygun Fiyatlar

köpek-maması-petcevap-home

Hangi Köpek Maması?

Köpeklerimizin sağlıklı uzun ve sorunsuz bir hayat sürebilmeleri için olabildiğince doğal ve kaliteli köpek maması nı sizlerle paylaşacağız.

köpek-maması-french

80 lirayada mama var 700 lirayada peki hangi köpek mamasını tercih etmeliyiz? Köpek maması konusunda ülkemizde o kadar çok kulaktan duyma laf söylenir ki en doğalı ev yemeği ile mamayı karıştırmak, ben tahılsız aldım sende tahılsız al çok iyi geldi.

Köpek balıklı mama mı yer tabiki kuzu etli alacağız. Bana veterinerim şunu önerdi sende kesin o mamadan al gibi bir sürü diyalog içine girersiniz. Bunların üstüne internette arama yaptığınızda çok iyi olan mamalar en ticari boyutlar gereğince en alt sıralarda olabiliyor.

Ticari boyutlar demişken 150 milyar$ ‘lık bir bütçeden bahsediyorum.Sadece Veterinerler de satılan mamalar da mevcuttur.Tabiki hiçbir veteriner in günahını almak istemeyiz ama öyle veterinerlere denk geldik ki siz yavru köpeğinizi ilk aşısını olmaya götürdüğünüz andan itibaren ilk kez köpek baktığınızı anlar anlamaz size sadece elindeki o marka mamayı över veya daha çok kazanabileceği kar marjı yüksek mamayı tavsiye eder.

pug-on-pc

Bu arada yazımızın başında ev yemeği ile karıştırmak, tahılsız mama, balıklı mama kuzulu mama gibi örnekler vermiştik.

Köpeklerde insanlarda ki gibi her köpeğin kendine göre bir bünyesi ve vücut dengeleri vardır.Yani arkadaşınızın köpeğine iyi gelen süper premium tahılsız bir mama sizin köpeğinizde alerji yapabilir.Tahılsız mamalar yüksek kalite mamalardır ve genellikle içlerinde ki kurutulmuş et miktarı daha fazladır ve tahıl olmadığından dolayı meyve, sebzelerle tamamlanır.

Eğer hareketsiz bir köpeğiniz var ise en basit olacak durum süper premium tahılsız ve yüksek proteinli bir mamadan köpeğinizin egzema olmasıdır.O yüzden mutlaka araştırın.

Ev yemeğiyle karıştırmak tabi ki çok az bir miktar olarak güzel bir kaçamak ama bunun sürekliliği halinde büyük problemler çıkabilir. Köpeğinize uygun olmayan yağlar, baharatlar ya da çeşitli sebzeler onların mide ve sindirim sistemi sorunları yaşamalarına neden olarak yaşam kalitelerinin düşmesini sağlayacaktır.

eating-köpek-maması

Kuzulu Mama konusunda inatlaşıp köpek balıklı mama yemez cümlesini çok savunan insana rastladık.Ancak köpekler için omega 3-6 yağ asitleri bir mucizedir.Köpek tüy sağlığı yazımızdada anlattığımız gibi köpeklerin deri ve tüy problemlerinin düzelmesinde büyük katkı sağlıyor ve Yazlarıda gayet hafif oluyor.Bizim de tercihimiz yazları balıklı mama oluyor.

Gelelim Köpek Mamalarına ;

Köpek mamalarında en çok duyulan isim tabiki Proplan dır.Ancak bizim önerimiz içeriği yüzünden malesef o değil 🙂

ND TAHILSIZ BALIK PORTAKAL VE BALKABAKLI KÖPEK MAMASI

nd-dog-eating

Bütün süper premium seri mamaları kullandık hatta ilaçlı özel veteriner serisi mamaları bile kullandık ama hiçbirinin geçiremediği cilt ve tüy sorununu ND başardı.Gerçekten içeriği nedeniyle başarılı bir mama olduğunu düşünüyorum.

Bu mamanın düşük tahıllısını da tercih edebilirsiniz.Tahıl sindirim sistemine de yardımcı olur ve fiyatı da en azından biraz daha uygun hale getirir.

Bal kabağı : benzersiz besinsel özelliklere sahip ve çoklu yararlı etkisi bulunan geleneksel tipik bir İtalyan sebzesidir. 
-Anti diabetiktir.
-Kanser önyelici etkisi vardır
-Kalp ve dolaşım sistemini korur.
-Bağırsak hareketliliğini ve sindirim sistemini düzenler.

Portakal : köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir ve toksinlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur.  Tabiki mamanın paket boyutuna ve formüle göre uygulanıyor.Büyük ırk bir köpek için Bir dilim portakal dan fazlası da zarardır.

Mamanın Bileşimi Taze morina balığı (%25), kurutulmuş morina balığı (%25), bezelye nişastası (%20), balık yağı, kurutulmuş bal kabağı (%5), bitkisel bezelye lifi, kurutulmuş havuç, kurutulmuş yonca, inulin, fruktooligosakkaritler, mannanoligosakkaritler, kurutulmuş tatlı portakal (%0.5), kurutulmuş elma, nar tozu, ıspanak tozu, fisilyum (%0.3), frenk üzümü tozu, yaban mersini tozu, sodyum klorür, kurutulmuş bira mayası, zerdaçal kökü (%0.2), glukozamin, kondraitin sülfat, kadife çiçeği özü (lutein kaynağı).

Önerebileceğimiz bir diğer Mama ise:

Acana Tahılsız Classic Red

acana-köpek-maması

Angus sığır eti, Yorkshire domuz eti ve Kuzu seçeneği sunuyor. Hatta kuzularının çim besleme olduğunu ve hayvanlarının yerel çiftliklerde beslendiğini iddaa ediyorlar.

Dengeli kan şekeri ve fiziksel koşullamayı artırmaya yardımcı olan düşük glisemik ve yerel olarak yetiştirilmiş yulaflara sahiptir. Acana 25 seneyi deviren çeyrek asırlık bir firma ve kalitesinden de ödün vermez. Ancak biz köpeğimize aldığımız da hiçbirşeyi ayırt etmeyen köpeğimizin fazla istekli yemediğini fark ettik ve veterinerleri ile görüştüm. Onlar da biz olabildiğince doğal ve katkı maddesi, tatlandırıcı koymadığımız için biraz ilgisiz kalıyor olabilir demişlerdi. En üst seviye ve kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir mama. Tabiki karar sizin.

Mamanın Bileşimi : Kuzu eti (23%), Çekilmiş yulaf (22%), Taze angus sığırı (5%), Tazeyorkshire domuzu (5%), Kuzu yağı (5%), Bütün kırmızı mercimek, Bütün yeşilbezelye, Bütün yeşil mercimek, Çayırda beslenmiş çiğ kuzu eti (4%), Bütünyulaf, Taze sığır ciğeri (2%), Domuz eti (2%), Ringa balığı yağı (2%), Tazedomuz ciğeri (2%), Bütün garbanzo nohutu, Bütün sarı bezelye, Güneştekurutulmuş yonca, Mercimek lifi, Taze sığır işkembesi (1%), Kurtulmuş esmer suyosunu, Taze kabak, Taze bal kabağı, Taze yaban havucu, Taze yeşil kıvırcıklahana , Taze ıspanak, Taze havuç, Taze kırmızı lezzetli elma, Taze barlettarmudu, Dondurularak-kurutulmuş sığır ciğeri (0.1%), Taze kızılcık, Taze yabanmersini, Radika kökü, Zerdeçal kökü, Devedikeni, Dulavraotu kökü, Lavanta ,Hatmi kökü, Kuşburnu .

Wildfield Country Tahılsız Domuz Etli- Tavşanlı Köpek Maması

wildfield-country

İtalyan Markası olan wildfield önerebileceğimiz süper premium mamalardan birtanesi.Şu sıralar mamanın Türkiye den kalkacağı ile ilgili bilgimiz var.

Domuz eti, evcil hayvanın organizmasının en yüksek sindirilebilirliğini, dana eti gibi diğer etlerden daha iyidir. Domuz yağı insanda da cilt sağlığına ve yanıklara iyi geldiği gibi köpeklerde de cilt ve tüy sağlığına birçok faydası vardır.

Mamanın Bileşimi:  kurutulmuş domuz eti  (% 37), kurutulmuş bezelye, kurutulmuş muz, tavuk yağı, kurutulmuş tavşan eti  (% 5), hidrolize tavuk proteini, kurutulmuş yonca, somonbalığı  yağı, kurutulmuş ringa balığı, kurutulmuş tüm yumurtalar (% 1), maya, kurutulmuş hindiba posası, sodyum klorür, monosodyum fosfat, keten tohumu yağı (% 0.4), fructooligosaccharides (% 0.2), mannan oligosakkaritler (% 0.2), elma, nar, bal kabağı , yeşil çay, ıspanak, rezene, hodan, papatya, meyan kökü , domates, kuşburnu, adaçayı, nane, glukozamin (% 0.04), ahududu, böğürtlen, mojave yuka, kondroitin sülfat (% 0.01) .

ORİJEN SİX FİSH

orijen-six-fish

Önerebileceğimiz süper premium mamalardan bir tanesi de orijen six fish. Bu arada acana ve orijen aynı firma. ancak fiyatları müthiş derecede pahalandı ve el yakıyor. Köpeğim en iyisini yesin maddiyat önemli değil diyorsanız tercihiniz six fish olmalı.

6 Farklı balıktan hazırlanmıştır :  PASIFIK SARDALYASI, BARLAM BALIĞI, USKUMRU, PİSİ BALIĞI, KAYA BALIĞI VE DİL BALIĞINDAN. Tahmin ettiğiniz gibi omega açısından çok yüksek bir mamadır.Dikkat edilmesi gereken husus yüksek protein oranına sahiptir.

Mamanın Bileşimi: Taze bütün sardalya balığı (18%), taze bütün pasifik uskumrusu (13%), taze bütün pasifik barlam balığı (12%), taze bütün pasifik pisi balığı (5%), taze bütün kaya balığı (5%), taze bütün dil balığı (5%), Taze uskumru (suyu alınmış 5%), bütün ringa balığı (suyu alınmış, 5%), Alaska morina balığı (suyu alınmış, 4,5%), bütün sardalya (suyu alınmış, 4,5%), bütün mavi mezgit (suyu alınmış, 4%), ringa balığı yağı (4%), bütün kırmızı mercimek, bütün yeşil mercimek, bütün yeşil bezelye, mercimek lifi,bütün nohut, bütün sarı bezelye, Ayçiçek yağı (soguk-preslenmis), bütün pinto fasulyeleri, Morina balığı ciğeri (dondurularak-kurutulmus), taze bütün kabak, taze bütün balkabagı, taze yeşil kabak, taze yabani havuç, taze havuç, taze bütün kırmızı lezzetli elma, taze bütün bartlett armudu, taze kara lahana, taze ıspanak, taze ıspanak, taze salgam yaprakları, esmer su yosunu, bütün kızılcık, bütün yaban mersini, bütün saskatoon meyveleri, hindiba kökü, zerdeçal kökü, boga dikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi otu kökü,kusburnu

Royal Canin Maxi Puppy

maxi-puppy-on-köpek-maması

Royal Canin markası çok tavsiye edebileceğim bir marka değil fakat maxi puppy yavrular için olan mamasını gerçekten güzel yapmışlar. Tabiki şahsi bu bizim şahsi görüşümüz. Royal Canin in %90 yaptığı mamalar tavuk içeriklidir. Royal Canin maxi puppy de çoğu yavru maması gibi tavuk içeriklidir.

Mamanın Bileşimi : kurutulmuş kümes hayvanları proteinleri, pirinç, mısır unu, kurutulmuş domuz eti proteinleri*, hayvansal yağlar, mısır, bitkisel protein izolat*, buğday unu, hidrolize hayvansal proteinler, mineraller, pancar küspesi, mısır gluten, bitkisel lifler, soya yağı, balık yağı, frukto-oligo-sakkaritler (%0,34), fsilyum kabuğu ve tohumları, hidrolize maya (mannan-oligo-sakkarit kaynağı), maya ekstratları (beta-glukan kaynağı), kadife çiçeği özü (lutein kaynağı), hidrolize edilmiş kabuklu hayvanlar (glukozamin kaynağı), hidrolize edilmiş kıkırdak (kondroitin kaynağı). İLAVELER (her kg için): Beslenmeye dayalı ilaveler: Vitamin A: 16000 IU, Vitamin D3: 1000 IU, Vitamin E: 490 mg, E1 (Demir): 45 mg, E2 (Iyot): 4,5 mg, E4 (Bakır): 14 mg, E5 (Manganez): 59 mg, E6 (Çinko): 140 mg, E8 (Selenyum): 0,08 mg – Teknolojik ilaveler: Sedimanter kökenli klinoptilolit: 10 g – Organoleptik ilaveler: Yucca ekstratları: 125 mg – Koruyucular – Antioksidantlar. ANALİTİK BİLEŞENLERİ: Protein: %30 – Yağ: %16 – Kül: %7,7 – Diyetsel lif: %2,6

PROFİNE KUZU ETLİ HİPOALERJENİK MAMA

profine-adult-potatoes

Hipoalerjenik formülü çok rastlanmayan bir şekilde kuzu eti ve patates ile oluşturulmuştur. Ortalama fiyatlar arasında profine kuzu etli köpek mamasınıda önerebiliriz.

Mamanın Bileşimi: Kuzu eti unu, patates, kümes hayvanları yağı, somon yağı, doğal aroma, pirinç kepeği, kurutulmuş şekerpancarı posası, bira mayası, kurutulmuş yumurta, yucca schidigera, kurutulmuş elma, mineraller, Glukozamin, Kondroitin sulfat, DL-Metiyonin, L-lysine, Mannanoligosakkarit, Fruktooligosakkarit, organik selenyum, niasin, kalsiyum pantotenat, folik asit, biotin, vitaminler.

Proplan Kuzu Etli Köpek Maması

köpek-maması-proplan

Proplan Orta sınıf mamalar arasında önerilen bir mamadır. Ortalama fiyatlar arasında 14+2.5kg lık paketleriyle öne çıkar ancak içeri nedeni ile malesef bizim kullanmayı tercih etmediğimiz mamalar arasında.

Mamanın Bileşimi : Kuzu Eti(% 19), kurutulmuş kümes hayvanları proteini, mısır gluteni, pirinç (% 8), hayvansal yağ, mısır unu, pancar küspesi, sindirmek, kurutulmuş somon protein, kurutulmuş yumurta, buğday, kalsiyum fosfat, balık yağı, sodyum klorür, potasyum klorür, mineraller, L-Lizin, DL-metiyonin.

Dog Chow Kuzu Etli Köpek Maması

dog-chow-on-köpekler

Alt Seviye Köpek Mamaları arasında proplanının da üreticisi olduğu PURİNA markasının ürettiği DogChow köpek maması var

Mamanın Bileşimi: Tahıllar (tam tahıl % 4,00), et ve et türevleri % 14,00, kuzu eti % 4,00), bitkisel protein ekstraktı, yağlar, sebze türevleri (pancar küspesi % 0,50), sebzeler (hindiba kökü %0,50), mineraller, katkı maddeleri.Ürün Analizi : Ham protein % 24,00, ham yağ % 12,00, ham lif % 3,00, ham kül % 8,00, vitamin A 9000 IU/kg, vitamin D 3 800 IU/kg, vitamin E 60 mg/kg.

köpek-maması-open-mouth

Proplan, Royal Canin, DogChow, gibi mamaları tercih etmememizi sebebi glisemik endeksi yüksek tahıllar. mısır, pirinç, buğday gibi. Bu glisemik indeksi yüksek tahıllar köpeklerde diş hastalıklarına, diyabet ve obeziteye neden olmaktadır. Ayrıca kan şekeri düşmesi olarak adlandırılan hipoglisemiye neden olmaktadır.

Mısır, buğday, arpa, mısır gluten unu, sorgum gibi tahıllar ise köpekler için en kalitesiz tahıl olarak ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilecek en zararlı tahıllar olarak tespit edilmiştir. Tahıllı mamaların bir diğer olumsuz özelliği ise düşük et oranına sahip olmalarıdır. %5 – %30 gibi çok düşük et oranına sahiplerdir. Bu mamalarda tahıl oranı ise en az %30, en fazla %70 arasındadır.

.Biz bu mama nın aşşağısında bir mamayı köpeğinize vermenizi tavsiye etmiyoruz.

Tabiki biz bütçelere göre senelerin verdiği deneyimler ile sizlere tavsiyelerde bulunduk.Karar sizin.

Eğer Dünyadaki daha ünlü ve her cins köpeğin kayıtlı olduğu içeriklerinde şampiyon köpeklerinde olduğu bir data ya bakmak isterseniz www.pedigreedatabase.com sitesinden araştırabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ


2 geri izleme / bildirim

  1. Köpekler Neden Toprak Yer ? Köpekler Depremi Hissedebilir mi? PetCevap
  2. Köpeklere ev yemeği vermek ve zararları | Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*