Köpek Cinsleri | Köpek Irkları | Sahibine En Düşkün Irk Hangisidir?

köpek cinsleri-ırkları-on-page-home

Köpek Cinsleri – Irkları

Dünya Köpek Federasyonu’ ( FCI) nun verilerine göre şu an resmi olarak kayıtlı 335 farklı köpek cinsleri var. Söz konusu kuruluş, köpek ırklarının araştırılması ve sınıflandırılmasıyla ilgilenmektedir ve daha öncede bahsettiğimiz köpek cinsleri olan “pitbull mu? amstaff mı?” yazımızdada anlatmıştık.

Ancak federasyon yetkilileri çeşitli sebeplerden ötürü 800’e yakın köpek cinsleri henüz kaydının yapılmadığını düşünüyor. Kuruluş zaman zaman köpek cinsleri listesini güncelleyip yeni ırklar ekliyor.

Dünya Köpek Irkları Federasyonu ( FCI ) Dünya Köpek Cinsleri ve Köpekle İlgili Konuları ele alan bir Organizasyondur. Her ülkeden bir tane olmak üzere 90 üyesi ve/veya anlaşmalı ortağı vardır.

Bunlar her biri kendi soy kütüklerini tutar, ait oldukları ülkede üretilen köpekler için kendi soy kütüğü(şecere) belgelerini düzenler ve kendi hakemlerini yetiştirirler Bu oluşum içerisine ( FCI ) IRK STANDARTLARI BELİRLENMEMİŞ KÖPEKLER GİREMEZLER.

335 farklı ırk içerisinden bir derleme yapıp bir “TOP10” oluşturduk.Bu köpek cinslerini açıkladık ve bilgilerini verdik.

Dobermann

Doberman, Almanya kökenli bir iş köpeği ırkıdır. Türkiye de malesef medyanın ve halkımızında yansıttığı üzere “doberman” denilince insalar da bir önyargı oluşmuş durumda.Malesef american staffordshire terrier ler gibi kötü imaj altına giren köpek cinsleri ndendir.Ancak bu yazımız da dobermanların hiç bilmediğiniz yönlerini ele alacağız.

two-doberman

Doberman Pinscher (Doberman yada Dobe) ilk olarak 19. yuzyılların sonlarında Louis Deobermann tarafından yetiştirilmiştir. Doberman vergi tahsildarıydı ve bu yüzden şahsi koruması için bir köpeğe ihtiyaç duymuştu. Ondan sonraki on yıllık süre zarfında Dobermanlar populer hale geldi.

Amerika’ya ithal edilmeye başlandı.Bu cins köpekler Amerika’da bekçi ve polis köpekleri oldular ve akabinde beğenilen gösteri köpekleri halini aldılar.Bir yandan da bu gün daha çok ev hayvanı olarak kullanılmaktadır.

Doberman bahsettiğimiz gibi iş köpeği sınıfa girer ve eğitilebilirlik seviyesi en üst düzeyde olan nadir ırklar arasındadır.Ailesine bağlılığı ve sadakati ile tercih edilen köpek ırkları arasında kendini üst sıralara taşır.Hatta Amerika da en çok tercih edilen ırklar arasında 2. sıraya yükselmiştir.

doberman-sidor

Resimde gördüğünüz köpek “PRİDE OF RUSSİA SİDOR” dünyada ki en iyi üretcilerden birisi olan Alexander Gorbachev in üreticisi olduğu bir köpek.

Yaşantısı boyunca aldığı ödüller

World Winner 2014
INTERCHAMPION
AIAD Champion 2013
Exc.2 Champion Class IDC 2014
IDC class Winner 2012
Winner AIAD 2010 in class baby
IDC Puppy class vice Winner
Young Champion of Russia
Young Champion of Belarus
Young Champion of Estonia
Young Champion of Latvia
Young Champion of Eurasia
Young Champion of Russian Dobermann-Club
Young Champion of Russia
Young Winner of Russian Dobermann-Club
Champion of Finland
Champion of Russia
Champion of Hungary
Champion of Poland
Champion of Moscow
Champion of Eurasia
Champion of Latvia
Champion of Serbia
Champion of RKF
Champion of Ukraine
Champion of Russian Dobermann Club
Winner of Russian Dobermann-Club
Poland Winner Poznan 2011
15xCACIB, R.CACIB, 19xBOB, BIG, 7xBIS, 2 x vice-BIS

Health
CEA-RD-PHTVL/PHPV-Katarakt-PRA-free
Cardio – free (EKG, ECHO, Doppler – free, Holter 24 hours- free.)
HD-A
DNA

Work
BH
IPO-1
ZTP-V1A

Dünya genelinde dobermann cinsinin popülerliği devam etmekte.Şuanda Dünya genelinde en iyi üreticilerden olan araştırdığım birkaç kennel ismi paylaşacağım.

  • Sant Kreal dobermann
  • Pride Of Russia dobermann
  • Del Nasi dobermann
  • Anima vero dobermann
  • Altobello Dobermann

Türkiyede’de gerçekten güzel doberman üretimi yapan arkadaşlarımız var. Bunlardan birkaç tanesi

  • VonBagira Doberman kennel
  • Dadashov doberman kennel

Bu doberman üreticileri gerçekten yüksek mevlalarda fiyat belirtirler.Bazen sadece parayı vermeniz istediğiniz kan hattından köpek almanıza bile yetmeyebiliyor Çünkü ırka çok fazla değer veriyorlar.Bahsettiğim doberman üreticilerinden almaya kalktığınız yavru fiyatları ortalama 3.000 EURO ile 5000 EURO arasında değişecektir.

Hatta son senelerde popüler olan del nasi üreticilerinden köpekleri “Eutay Del Nasi” nin spermleri Amerikaya bir dişiye nakil edilmesi ve yavrulatılması için satışmıştır.İşte Fotoğrafları;

köpek-cinsleri-doberman-sperm

İpo ( İş köpeği sınavları ) yaygın olarak kullanılırlar. Ayrıca Kurtarma ve araştırma köpeği,hizmet ve terapi köpeği ve koruma köpeğidir.Dünya genelinde bu kadar değer verilen bir köpek cinsleri ülkemizde bu kadar cahilce söylemlerle kötü gösterilmesi ve hiçbir şekilde ilerleyememiz gerçekten çok kötü bir durum.Umarım istenilen noktaya bir gün ulaşırız.

Köpek Cinsleri Arasında Dobermanın Aile ve çocuklara sakadakati

Catherine Svillcic, 2007 yılında bahçesinde oyalanıyordu.17 aylık kızı Charlotte da onunla birlikteydi. Bir de yanlarında daha önceki sahipleri tarafından kötü muamele gören ve yeni sahiplendikleri Khan ismindeki doberman cinsi köpek de vardı. Catherine köpeği dört gün önce sahiplenmişti.Köpeğin önceki sahipleri ona çok kötü davranmıştı ve sürekli fiziksel şiddet uygulamıştı. Catherine Svilicic o anları Avustralya’nın yerel gazetesi Adeailde Now’a şöyle anlattı:

köpek-cinsleri-family-doberman

“Khan sürekli olarak Charlotte’a havlıyor ve onu bahçeden kaçırmak istercesine hareketler yapıyordu. Kızım oradan ayrılmayınca son olarak bezinden tutup birkaç metre öteye fırlattı.” Anne köpeğin yaptığı hareketi görünce neye uğradığını şaşırdı. Etrafa dikkatlice bakınca gerçeği anladı. Bahçede zehirli bir yılan vardı.

Meğerse Khan, yılanın ısırığından çocuğu korumak için kendini feda etmiş ve yılan köpeği ısırmış.Neyse ki Catherine, Khan’ı geç olmadan veterinere yetiştirmeyi başarmış. Khan’a uygulanan tedavinin ardından köpek kendine gelmiş.Khan’ın cesurca hareketi olması muhtemelen Charlotte ısırılacaktı.Khan yeni ailesiyle beraber dördüncü gününü geçirmesine rağmen Charlotte’u tehlikeden korumak için elinden geleni yapmış. İşte gerçek bir kahramanlık öyküsü daha! Sonra Khan bağırarak geriye sıçradı.

köpek-cinsleri-cocuk

En güncel şampiyon dobermanları ve en iyi üreticileri http://www.the-dobermann.com/ sayfasından takip edebilirsiniz.

Border Collie

Cins, Anglo-İskoç sınır bölgesinde geliştirildi. Öncelikle hayvan yetiştiriciliği ve sürü gütmek için kullanılıyorlardı.Border Collie bir sürü ve çalışan köpek olarak işlev görmek için itaat ve polisler için özel olarak yetiştirildi.

köpek-cinsleri-border-collie

Çok zeki, son deerece enerjik atletik ve akrobatik bir köpek cinsleri arasındadır.Şimdi sadece normal ev hayvanları olarak kabul edilmelerine rağmen yine de dünyanın çeşitli bölgerinde canlı hayvan sürüleri için kullanılmaktadır.Border Collie sık ve uzun tüylü, kalın bir derisi olan orta büyüklükte bir köpektir. Bu, bir border collie almanın sık sık bakıma yatırım yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Border collie köpek cinsleri arasında iş köpeği sınıfa girer.Çok zeki olduğu için showlarda da kullanılır.Ekranlar da gördüğünüz gibi Max ve Ali buna en iyi örneklerden bir tanesi.Border Collie ırkı belirli bir çalışma rutini ni sever.Yani sürekli sizden birşeyler öğrenmeye aç bir hayvandır ve birlikte vakit geçirip birşeyler öğrenmesi için gözlerinizin içine bakıcağından eminim.

eye-contact-border

İnanın sizin düşündüğünüzden cok daha fazlasını anlıyorlar.O yüzden bedensel olarak yorulmanın yanı sıra zihinsel olarak da yorulmaları gerekmetedir.Bu yüzden bir Border Collie’ye sahip olmanın büyük bir zaman ve enerji demek olduğunun farkında olmalısınız.

İç güdülerinde ve kanlarında gütme ve hayvancılık olduğu için yani sizden bir iş bekledikleri için siz onlara bir komut ve eğitim vermezseniz zihinsel olarak yorulmazlarsa malesef bu agresyonu tetikleyecektir ve arabaları kovalamaya insanlara saldırma eğilimi gösterecektir.

Border Collie eğitim zamanında çok fazla övgü eklerseniz, köpeğiniz elinizdeki ödül maması gibi olacaktır. Pozitif pekiştirme, Border Collies için en iyi antrenman yönteminizdir.

köpek-cinsleri-border-collie-frisbeee

Ama tabiki buna dikkat etmeli ve doğru zamanlarda övgü ve sevgi vermelisiniz..

Yeterince egzersiz ihtiyacını karşılayamazsanız apartmanda beslemenizi önermiyoruz.Diğer köpeklerdeki gibi En azından bahçesi olup hareket etmesi biraz rahatlamasını sağlayacaktır.

Polis köpeği , show köpeği, sürü köpeği olarak kullanılan bu cins mükemmel derece frisbee oynar.Yani bir border collie alırsanız kesinlikle frisbee öğretmenizi tavsiye ederim.Ayrıca köpeğinizle birlikte güzel vakit geçirip derece alabileceiniz frisbee yarışmaları da mevcut.

İşte İtalya’daki Piverone’de bir ‘Disc Dog Race’ yarışmasında frizbi yakalamak için havada sıçradıkları muhteşem sahneler.Havada 6 ft sıçrayarak çevikliklerini yeterince belli ediyorlar.

American Staffordshire Terrier

amstaff-on-page

AST veya “Amstaff” olarak anılan American Staffordshire Terrier, 1930’ların ortalarında tamamen sakin mizaçları nedenli ile yaygınlaşmaya başladı. 1936 yılında AKC (American Kennel Club) yeni oluşturulan fiziksel ve mental standartlara uyan köpeklere “Staffordshire Terrier” ismiyle kapılarını açtı.

1972’de, İngiltere’den yeni yeni tanımaya başlanan ve ortak atadan gelen son köpek cinleri arasında “Staffordshire Bull Terrier” ile karışıklığı önlemek için ad American Staffordshire Terrier olarak değiştirildi.

köpek-cinsleri-pitbull-amstaff

Pitbull ile görünüş olarak benzemektedirler ve bu yüzden sürekli bir karşılaştırma meydana gelmektedir.Ancak Pitbull Terrier standart ı olmayan bir ırktır.Yani 20kglık bir pitbull da görebilirsiniz 45kglık bir pitbull da ABKC VE UKC kulüpleri tarafından belli bir standart ı olmadığı için kabul görmemiştir.

Medya da veya herhangi bir blog da bu köpeklerin eğitilmesi çok güçtür.Bu nedenle herkezin besleyemeyeceği bir köpek olduğu söylenir.TAMAMIYLA YANLIŞ

Bu ırkı evimizde besleyen bir çift olarak kendi köpeğimizden örneklerle anlatacağım.

eyso-on-page-home

Köpek Cinsleri Amstaff’lar çok iyi koruma köpeğidir.Alan koruma ve bahçe koruma yapabilirler.Bunun yanı sıra tüy yapısının kısa ve uygun olması uzun tüylü köpeklere nazaran çok daha iyidir.Çok fazla tüy dökmezler dökseler bile uzun tüylü köpekler gibi tüyler havada uçmaz ve yere dökülür.Aile bireylerine en üst düzeyde sadık olması ev içinde bakılması için fazlasıyla uygundur.

Tüyleri kısa ve parlaktır.Tüyleri kısa olduğu için çok fazla kirlenmez ve yıkanmaya çok fazla ihtiyaç duymazlar.Ancak bu kısa tüylerin dez avantajı kışın çok fazla üşümeleri olabiliyor.

köpek-cinsleri-baby-and-amstaff

Amerikan Staffordshire Terrier, yurt dışında çocuk bakıcısı olarak tercih edilen bir türdür. Evet, yanlış duymadınız; çocuk bakıcısı! Öylesine ılımlı, nazik ve hassastır ki, çocuklar için ondan daha güvenli ve özverili bir ırk bulamayabilirsiniz.

Genel anlamda, çocukların hayvanlar ile büyümesi onların çok daha başarılı, paylaşımcı ve zeki oldukları uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

Aynı şekilde insan yavrusuna değer veren, sahiplenen ve koruyan bir köpek cinsleri ender olarak gözlemlenir. Bu ırk ise kendine has koruma içgüdüsü ile uzun zamandan bu yana çocukların en iyi arkadaşı olarak karşımıza çıkmaktadır.

amstaff-baby-eye-contact

Amstaff ile daha fazla bilgi almak için http://americanstaffdernegi.com/ amstaff dernek sayfasına bakabilirsiniz.

Köpek Cinsleri : Yorkshire Terrier

Boyutu küçük, kişiliği büyük olan Yorkshire Terrier, cesur ama sevgi dolu bir arkadaştır. ABD’deki en popüler oyuncak köpek cinsi olan “Yorkie”, sahiplerine adanmışlığı, zarif görünümü ve apartman yaşamına uygunluğu ile birçok insanın gönlünü kazanmayı başardı.

köpek-cinsleri-yorkie

Sizi Yorkie ırkından korkutmak istemem ama ancak Minik yavrular çok ıslak, çok soğuk veya çok sıcak olmak istemeyen krallar ve kraliçelerdir, bu nedenle tuvaleti kullanmak için dışarı çıkma konusunda istekli değillerdir.Ev ve apartman da besleme konusunda uygundurlar.Çok küçük oldukları için evin içinde bile tuvalet eğitimi verseniz yeterli olucaktır.O küçücük bünyeden ne çıkabilir ki..

Küçücük bir yorkshire terrier yavrusuna nasıl sarılıp sıkmak istemezsiniz.Ancak cok küçük oldukları için kırılganlardır ve çocuklarınız ile oyun oynarken problem olabilir.

yorkshire-terrier

Napolyon Kompleksleri sadece insanlarda yoktur; Teriyerlerde de var. Gerçekte olduklarından çok daha büyük olduklarına ikna olan Yorkieshire Terriers, daha büyük köpekleri, arabaları veya diğer merak uyandıran nesneleri araştırır.Her kapı çaldığında tehlike sezdiklerinde sizin küçük koruma köpeğiniz orada olacaktır.

Bu köpek cinsleri özel parlak tüy yapısı, alerjisi olan insanlar için onları daha iyi bir seçenek haline getirir.Alerjisi olan hayvanseverler için tavsiye edilen ırklar arasındadır.

köpek-cinsleri-haircut-best-yorkie

Ayrıca Küçük bünyeleri nedeniyle cok fazla yorulmanıza gerek kalmaz.Oyun oynamaları için küçük bir top yeterli olucaktır.Ayrıca dünyada grooming ( köpek traşı ) yarışmalarında en popüler ırklar arasındadır.

Mükemmel derecede güzel traş edilirler, tokalarla süslenirler tüyleri fönlenir tam anlamıyla bir kraliyet köpeği olurlar.Küçük ırk olmaları nedeniyle de onlara göre çok hoş köpek kıyafetleri bulabilir ve süsleyebilirsiniz.

Köpek Cinsleri : Poodle

Poodle’lar mizaçları genellikle uyanık, zeki, sadık, eğitilebilir, aktif ve içgüdüsel olarak tanımlanır. Onlar çok akıllı köpeklerdir.Komutları ve püf noktalarını çok çabuk öğrenebilirler. Poodle oldukça sadık oldukları ve genel olarak aile üyeleriyle hızlı bir şekilde bağlandıkları bilinmektedir.

oyuncak-poodle

Her ne kadar gösteri halkasındaki bir poodle a baktığınızda pek mümkün görünmese de, cins aslında avcılar için su kuşu almak için suya atlamayı gerektiren bir iş köpeği olarak kullanılıyordu.Büyüklüğü ne olursa olsun, Poodle eğlenceli ama onurlu bir kişilik ve keskin bir zeka ile ünlüdür. Eğitime gelince Poodle itaat, çeviklik ve av testleri gibi performans sporlarında üstündür.

Atletik bir fiziğe sahip olan Toy Poodle oyuncak boyutlardaki diğer köpeklerin aksine hareket etmeyi çok sever ve sürekli bir oyun oynama isteğine sahiptir. Bu sebepten mutlaka günlük köpeğe zaman ayrılıp üzerindeki bu enerji alınmalı. Bu şekilde sakin bir yapıda kalacaktır.

köpek-cinsleri-poodle-smile

Minyatür ve Oyuncak Poodle lar Standarttan kısa bir süre sonra ortaya çıkmıştır, çoğu, yetiştiricilerin Paris burjuvazisini memnun etmek için önce Minyatür, sonra Oyuncak olan Poodle’in daha küçük versiyonlarını üretmeye başlanmıştır.

Poodle çocuklar için harika bir arkadaştır, ancak bir köpeği nasıl idare edeceğini bilmeyen küçük çocuklar yanlışlıkla cinsin en küçük ve en hassas çeşidi olan Poodle toy’a zarar verebilirler.

Çünkü gerçekten ismi gibi oyuncak gibilerdir ve her an kırılmaya elverişli vücutları vardır. Kıvırcık tüyleri ile pelüş bir görüntüye sahiptirler.

Tabiki insan o tatlılığı mıncırarak sevmek istiyor 🙂

Poodle cinsinin en önemli özelliği zekasıdır. Sık sık insan benzeri bir zekaya sahip olduğu söylenir, sahiplerini şaşırtan bir zekâ. Tabii ki, akıllı köpeklerle birlikte yaşamak zor olabilir.Çünkü herşeyi hızlı öğrenirler.

Poodle Tüyleri sık ve kıvırcık olduğu için tüyleri dökülmeyen bir cins ve alerjisi olan insanlar için iyi bir seçimdir. Alerjik durumu olan ve tüy dökülmesini istemeyen hayvansever dostlarımız bu cinsi tercih edebilirler. Aylık traş ve düzenli fırçalamak gerekir ki kıvırcık tüyleri bir birine dolanmasın. 

Grooming yarışmalarında isimleri zirvede bulunur.Müthiş tüyleri ve traş biçimleri ile güzellikleri ve estetikleri katlanır.Bkz;

haircut-design-poodle-toy

Toy Poodle boyutları küçük olması sayesinde evde bakıma uygun bir cinstir.Üstün zekaları sayesinde doğru bir eğitim ile tuvale eğitimini kısa sürede tamamlayacaktır.Poodle lar sosyal köpeklerdir.Evin içindeki diğer köpeklerle anlaşmaya yatkın karakterleri vardır.Köpeğinizi köpek parklarına götürdüğünüz zaman oyunun tadını çıkartacaklardır.

Köpek Cinsleri : Pitbull Terrier

pitbull-terrier

18.yy ın başlarında İngilterede english bulldoglar ve terrier ırkı köpeklerin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.Peki neden Pitbull terrier e ihtiyaç duyuldu?.O dönemlerde İngilterede dini inanış sebebiyle kedi lanetli hayvan olarak kabul edildiği için kedilerin beslenmemesi sonucu fareler ortaya çıkmıştır.

Farenin sebep olduğu hastalıklar sonucu farelerden kurtulmak için fare avında kullanılmıştır.Kısaca İngiltereden Amerika’ya göç eden insanlar pitbull terrier ırkını amerika ya taşıdılar ve oradaki ırklarla melezlenerek günümüzdeki Pitbull Terrier formatına ulaşıldı.

köpek-cinsleri-pitbull-terrier

Pitbull denince aklımıza gelen kötü şöhretin sebebi bu ırkı bilinçsizce besleyip suistimal eden insanlar ve tabiki prim ugruna köpek ırkını kötüleyen medya kuruluşlarıdır.Malesef pitbull ile şehir efsaneleri ülkemizde oldukça fazla durumda en basiti köpeklerin bir süre sonra delirdikleri veya laboratuvar ortamında üretildiği gibi.

Hiçbir köpek şizofreni vakası bulunmadığı sürece delirmez veya laboratuvar ortamında üretilmez.Pitbull da çoğu köpek ırkları gibi farklı köpek ırklarıyla eşleşerek bugünkü durumuna ulaşmıştır.

pitbull-baby-defander

Pitbull lar çok çevik kaslı ve çeneleri kuvvetli hayvanlardır.Bu da kötü niyetli insanların köpek dövüşlerinde kullanılmasına imkan sağlar ve kötü şöhretin başlangıcı buradan gelmektedir.Medya unsurları içerisinde herhangi bir sokak köpeği veya başka bir ırk insana saldırdığında bir haber olmaz.

Ancak bu bir pitbull olduğunda tüm haberlerde görebiliriz.Yani ben bir golden vahşeti diye bir haber şu zamana kadar duymadım.Bu şehir efsanelerinden, medya unsurlarından ve malesef bilgisiz insanlar yüzünden ;

HAKSIZ YERE Yasaklı ırklar içerisinde 5199 nolu karar ile belirlenen köpek ırkları içerisinde yer almaktadır.

2019-pitbull-amstaff
2019-pitbull-amstaff-en-iyi

Neden mi haksız yere ? Çünkü kötü bir pitbull un yetiştirildiği gibi bir kaniş veya golden cinsi bir köpek yetiştirilse aynı davranışlar aynı saldırganlık meydana gelecektir.Sadece acı eşiğinin çok yüksek olması, kaslı yapısı, çenelerinin kuvvetli olması insanların suistimaline ugruyorlar.

Bu yüzden doğru üretim her zaman önemli konuma geliyor.Kötü niyetli insanlar yüzünden bu olay bir köpek ırkının canına maal oluyor.Lütfen sizde bu bilgisizlik ve cehalete ortak olmayın.

Pitbull Terrier eğitime çok yatkın bir hayvandır.Doğru yetiştirildiği ve sosyal olarak yetiştirildiğinde insanlarla ilişkileri çok iyi duruma gelir.Ancak fazla hiparaktif oldukları için tüm köpekler gibi egzersize ihtiyaç duymadıkları zaman agresyon gösterebilirler.

Pitbull Terrier standart ı olmayan bir ırktır.Yani 20kglık bir pitbull da görebilirsiniz 45kglık bir pitbull da ABKC VE UKC kulüpleri tarafından belli bir standart ı olmadığı için kabul görmemiştir.

Köpek Cinsleri : French Bulldog

french-bulldog-köpek-cinsleri

Fransız Bulldog, İngiliz Bulldog’un minyatür versiyonu olarak İngiltere’de üretildi. 18.yy’da Fransız köpek yetiştiricileri bu küçük köpeklerin bazılarını Fransa’ya ithal edip onları Fransız Terrieri ile çaprazladı. Fransız sosyetesi arasında bu köpekler çok tutunca Fransız Bulldog ismi kabul edildi. Showlar için ırk İngiltere’ye geri getirildiğinde İngilizler bulldog’un kendi kültürlerine ait bir sembol olduğunu öne sürerek büyük tepki göstermişlerdi.

Yarasa kulaklı ama bir o kadar da tatlı ve güzel olan Fransız Bulldog kendine has bir çekiciliği var. Estetik olarak, diğer ırklar inkar edilemez bir şekilde daha çekici ve gösterişlidir, ancak güzellik görecelidir ve Fransız Bulldog’da pek çok kişi, bu cinsi dünyanın en iyi köpeklerinden biri yapıyor.

frenchie-eyes

Fransız Bulldog, küçük ama güçlü, kaslı bir yapıya sahip.Aynı zamanda oyun oynamayı seviyor, ancak günlerini kanepede rahatça geçirmekten de hoşlanıyor.Fransızlar, insan temasını seviyor. Uzun süre yalnız kalabilen bir köpek istiyorsanız, Fransızlar sizin için bir cins değildir.Diğer köpeklerde de olduğu gibi sosyalleşme bu cins için önemlidir ama arkadaş canlısı oldukları için merak etmeyin bu hiçte zor olmayacaktır.

Kısa ve parlak tüy yapısı.Küçük bedeni ile apartman ve dairenizde beslemeye uygundur.Gün içinde ufak yürüyüşler ile ikinizde mutlu olabilirsiniz.

puppy-frenchie-köpek-cinsleri

Fransız Bulldoglar nazik doğalı harika bir arkadaştır. Evde çalışıyorsanız, Frenchie gün boyu ayağınıza uzanmaktan veya sizi odadan odaya takip etmekten mutluluk duyar.

Asla doymak bilmezler ve beslenme düzenine önem göstermek gerekir.Çünkü kalp sağlığı bakımından küçük bedenlerine fazla kilo çok tehlikelidir.Genellikle solunum sorunları vardır.Ne demek istediğimi bir fransız bulldog uyurken anlayabilirsiniz :).Bu nedenle Aşırı sıcaklar sağlıklarına zarar verir.

Köpek Cinsleri : PUG

pug-on-newyork

Pug veya mops, Çin kökenli bir süs köpeği ırkıdır.Çinli Hükümdarlar için bir kucak köpeği olarak yetiştirilmiştir. Pug’ın popülaritesi 18.yy boyunca Fransa’ya da ulaştı. Napolyon Bonapart ile evlenmeden önce Joséphine de Beauharnais, Les Carmes hapishanesinde tutulduğu süre boyunca pug köpeği Şanslı (Fortune) aracılığı ile ailesine mektuplar gönderdiği bilinmektedir. 

2004 yılında Rio de Janeiro, Brezilya’da düzenlenen Dünya Köpek Şovu’nda (Şovun En İyisi) Dünya Şampiyonu daDouble D Cinoblu’s Masterpiece adında bir pug idi. Amerikan Pug Köpek Kulübü 1931 yılında kuruldu ve aynı yıl AKCtarafından tanındı.

köpek-cinsleri-on-pug-swin-sea

Puglar genellikle küçük bir alanda çok fazla köpek olarak tanımlanır. Bu sağlam, kompakt köpekler, Amerikan Kennel Kulübü’nün Oyuncak grubunun bir parçasıdır ve köpek dünyasının palyaçoları olarak bilinir, çünkü harika bir mizah duygusu vardır ve gösteriş yapmaktan hoşlanırlar.

Pug’un komik yüzü, iri, koyu gözler, düz yuvarlak bir yüzün etrafındaki derin kırışıklıklar ve müthiş gıdısı ile sizi gülümseticektir.Pug’un adının “yumruk” için Latince kelimesinden geldiğine inanılıyor, çünkü yüzü bir insan yumruguna benziyor.

pug-sturdogs

Pug ;

Puglar ilgi odağı olmayı sever ve görmezden gelinirse kalp kırıklığına ugrarlar.Sosyalleşirlerse, diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler. Küçük, sessiz bir cins oldukları ve iç mekanlarda nispeten etkin olmadıkları için apartman ve daire sakinleri için iyi bir seçimdir.

Pug’un yüzünün düz şekli nedeniyle solunum problemi yaşarlar aşırı sıcak veya soğuk havalarda dışarı cıkmamaları gerekir.Tabiki bu da horlamayı beraberinde getirir.Bir pug alacaksanız uyurken kulaklarınızı tıkayacağınız bir kulaklık alsanız iyi edersiniz.Tüyleri kısa olduğu için ev içinde havada uçuşmaz ve dökülse bile yerde kalacaktır.

köpek-cinsleri-superdog-pug

Her ne kadar eğlenceli ve başıboş olsa da, Pug düşük bakım gerektiren bir arkadaştır ve yaşlı sahipleri için idealdir.
Puglar çocukları sever. Küçük olmasına rağmen, Pug bazı küçük ırklar gibi hassas değildir, bu nedenle çocuklu aileler için iyi bir seçimdir.İyi bir şekilde sosyalleştirilmiş pug diğer hayvanlar ile iyi vakit geçirecektir.

Köpek Cinsleri : Golden Retriever

Günümüzde Golden Retriever olarak bildiğimiz ırkın orijini, 19. yüzyılda İskoçya’ya uzanmaktadır. İskoçya ovalarında avcılık hem spor, hemde bir geçim kaynağıydı.

golden-retreiver

Üreticiler sadece avda pratik kullanımı olan köpekler değil, aynı zamanda güzel görünümlü, güvenilir, dost canlısı ve aile içinde arkadaş olabilecek köpekler üretmeye çalışıyorlardı. 19.yy dan beriYapılan çaprazlamalar ile günümüzdeki Golden Retriever cinsi meydana gelmiştir.

Golden Retriever, cinsine adını veren yoğun, ışıltılı altın kaplı tüyleri ile ünlü, orta büyüklükte, sağlam ve kaslı bir köpektir. Güleryüzlü ve zeki gözleri, kısa kulakları ve düz hatları ile geniş kafa bir cins damgasıdır. Hareket halindeyken, Golden pürüzsüz, güçlü bir yürüyüşle hareket eder ve tüylü kuyruğunu “neşeli bir hareket” ile taşır.

köpek-cinsleri-goldie

Golden’lar kolay kilo alabilen bir cinstir ve egzersiz ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir.Koku alma duyuları diğer birçok köpek ırkına göre aşırı gelişmiştir. Bu nedenle arama-kurtarma operasyonlarında eğitilmektedirler.

Mükemmel bir avcı olduğu için suyu çok sever ve çoğu golden retriever yüzmeye bayılır.Bir frisbee alıp deniz kenarında oyun oynamak hem kulağa hoş geliyor hem köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılamaya yetercektir.2016 yılında da bu özelliklerinden dolayı Golden Retriever ırkı, en popüler üçüncü köpek ırkı seçilmiştir.

golden-retriever-baby-face

Golden Retriever lar Farklı rekorlara imza atmıştır.Örneğin bir golden ağzına tek seferde 5 tenis topu sığdırarak rekorlar kitabına adını yazdırmıştır.Başka birtanesi 113.1 desibel havlayarak rekorlar kitabına adını yazdırmıştır.Bir golden edinirseniz bu özelliklerine dikkat edin derim belki de sizin köpeğiniz 6 tenis topu sığdırır 🙂

Uzun tüyleri neticesiyle tüylerine sık sık taramanız ve bakımını yapmanız gerekicektir.Apartman dairesinde beslemeye uygun olduğunu düşünmüyoruz.Tüy dökme dönemlerinde inanılmaz tüy döker ve çok fazla hareketli köpekler oldukları için eğer enerjisini atmazsa işten döndüğünüzde sizi bir süpriz bekliyor olacağına eminiz.

Goldenler çocuk köpek ve aile ile çok iyi anlaşırlar.Ancak yeterli seviyede sosyalleştikleri zaman.Her köpekte olacağı gibi bedensel ve zihinsel olarak yorulmazsa agresyonu tetikleyecektir ve istenmeyen durumlar ortaya çıkacaktır.

Czechoslovakian Wolfdog (Çekoslavak Kurt Köpeği)

köpek-cinsleri-wolfdog
Portrait of a Czechoslovakian Wolfdog

1955 yılında, Çekoslovakya’da biyolojik bir deney yapıldı. Bir Alman Çoban Köpeğinin Karpat Kurtuyla çapraz eşleşmesi.Irk yaratıcısı bir Çek, Bay Hartl ve onu Slovak, Bay Rosik izliyordu. Çekoslovakya iki ülkeye bölündüğünde: Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ikincisi himayeye verildi. Çekoslavak Kurt Köpeği ulusal Slovak ırklarından biridir.

Deney, bir erkek köpeğin dişi bir kurt ile eşleştiği zaman soyunun yetiştirilebileceğini tespit etti.1965 yılında, deneyin sona ermesinden sonra, bu yeni cinsin üremesi için bir plan hazırlandı. Bu, kurtun kullanılabilir niteliklerini köpeğin uygun nitelikleriyle birleştirmekti. 1982 yılında, Çekoslovakya Wolfdog ulusal bir cins olarak kabul edildi.

wofldog-family

Çekoslavak Kurt Köpeği göründüğü her yerde dikkat çeker.Bu sebeple en ünlü yönetciler, varlıklı insanlar ve sosyete tarafından tercih edilmiştir.Görünüşü bir gri kurt a benzer.Sahibiyle olan bağında her an sahibinin nerede ne yaptığını bilir.İçgüdüsel olarak çevreye hakim olmak isterler.Kolaylıkla 100km yol alabilirler.Hiç bir izi takip etmek wolfdog için zor olamaz.Yağmur yanması don olması gece veya gündüz olması da farketmez ve inanılmaz dayanıklıdırlar.

Çekoslovak Wolfdog canlı, çok aktif, dayanıklı, kabiliyetli ve hızlı tepki veren bir köpek. Korkusuz, cesur, şüpheli, ancak sebepsiz yere saldırmaz.Sahibine karşı muazzam bir bağlılık gösterir.

köpek-cinsleri-wolfdog-surusu

Yüksek egzersize ve zihinsel olarak yorulma ihtiyacı duyarlar bu nedenle apartman dairesinde beslenilmeye uygun değildir. Eve döndüğünüzde parçalanmış eşyalarınız ile karşılaşabilirsiniz.Eğitilebilirlikler seviyesi diğer köpeklere göre daha düşüktür ve sürüde sizin alfa konumuna geçmeniz gerekicektir.Alfa konumuna geçtğiniz zaman sahibine itaat konusunda çok başarılıdır.Soğuk iklimlere daha çok yatkındır ve sıcağı pek sevdikleri söylenmez.

Ailelerini bir sürü olarak gördükleri için ailelerine düşkün olurlar.Ailedeki çocuklarla da iyi geçinirler ancak dışarıdan gelen yabancılara karşı temkinli duruş sergilerler.Başka köpeklere karşı duruşları hep liderlik sıfatında olacaktır.

Yükseklik: Erkekler en az 26 inç (65 cm) Dişiler en az 24 inç (60 cm)

Ağırlık: Erkekler en az 54 pound (26 kg) Kadınlar en az 44 pound (20 kg)

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*