Kediler Neden Koku Bırakır | Kediler Neden Eve İşer

kediler-neden-eve-işer-petcevap

Kediler Neden Koku Bırakır Ve Kediler Neden Eve İşer

Evimizdeki bütün eşyalarda bir izi bulunan, kraliçelerde ki zarafete sahip ve günün yüzde 70 ini uyuyarak geçiren kedilerimiz evlerimize, perde, koltuk kenarlarına neden koku bırakır ve kediler neden eve işer sorusunun yanıtını sizler için araştırdık.

prenses-cat

Kızgınlıkta olan kediler diğer kedilere koku bırakmak için farklı bir hormon salgılarlar. Bu hormonu idrarı ile birlikte atarlar. Genellikle idrarları sivri ve köşe yerlere yaparlar. Çiftleşme isteğinden yapılan koku bırakmayı bu şekilde açıklayabiliriz.

Kapı önlerine pencere kenarlarına idrar yapıp koku bırakıyor ise dışarıdan aldığı kokulara karşı tepki olarak yapıyor olabilir.

tuvalet-kediler-neden-eve-işer

Kediler düzenlerinin bozulmasını sevmeyen hayvanlardır. Eve gelen misafirler ve evde yapılan değişikliklerden çok memnun olmaz ve strese girerler.Strese giren kedilerimiz tepki olarak elbiselerinizin üstüne ve evlerin farklı bölgelerine idrar yapabilirler.

İdrar yapılan bölgeyi koku kalmayacak derece tamamen dezenfekte etmemiz gerekir yoksa aynı kokuyu oradan alan kedimiz aynı yere tekrar idrarını yapacaktır.

Nasıl Çözüm Bulabiliriz?

Kısırlaştırma

 Kızgınlık belirtileri göstermeyecek, dolayısıyla erkekleri uyarmayacak, evinizde kanamaya bağlı kirlilik yaratmayacaktır.

Çiftleşme isteğine bağlı olarak evden kaçma istenmeyen bir başka hayvanla eşleşmesi ve eşleşen hayvandan mikrop kapması engellenecektir.

yavru-emziren-kedi

Yumurtalık ve rahim kanseri riskini büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Haberiniz olmadan eşleşen kedinizin hamile olduğunu öğrenmeniz çok geç olabilir bu neden ile ani gelen doğumları engellemiş olursunuz.

Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olacaktır. ( kısırlaştırmanın köpeklerde 1-3; kedilerde 3-5 yıl kadar ömürlerini uzattığı kaydedilmiştir!)

kediler-koku-bırakma

 Koku bırakma ve kediler neden eve işer sorusunun cevabı çok yüksek oranda ortadan kalkacaktır.

Testis kanseri riski ortadan kaldırılıp, prostata ilişkin hastalıkların da riski büyük ölçüde azaltılmış olacaktır.

Kısırlaştırılmasına rağmen kediniz evin belirli noktalarına idrarını yapmaya devam ediyor ise sağlık testlerinden geçmiş ve sağlık problemi yok ise bu evde strese girdiği bir durum olduğu ve ya size karşı bir tepkisinin olduğunu işaret eder.

kediler-neden-eve-işer

Bu noktada tamamen bitkisel kedi sakinleştiricileri mevcut.Bunlardan alıp deneyebilirsiniz. Bu durumun azalmasına yardımcı olacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise kedimizin kumunu temizlerken kontrol etmemizdir.Önemli hastalıkların başından yakalayabiliriz.

inceyebilirsiniz : www.pedigreedatabase.com

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*