En iyi Kedi Maması Çeşitleri | Ucuz Kedi Maması

kedi-maması-on-home-petcevap

Hangi Kedi Maması kullanılmalı?

Kedilerimizin sağlıklı uzun ve sorunsuz bir hayat sürebilmeleri için olabildiğince doğal ve kaliteli kedi maması sizlerle paylaşacağız.

zıplayan-kedi

80 lirayada mama var 700 lirayada peki hangi kedi mamasını tercih et meliyiz? Kedi maması konusunda ülkemizde o kadar çok kulaktan duyma laf söylenir ki en doğalı ev yemeği ile mamayı karıştırmak, ben tahılsız aldım sende tahılsız al çok iyi geldi.

Bana veterinerim şunu önerdi sende kesin o mamadan al gibi bir sürü diyalog içine girersiniz. Bunların üstüne internette arama yaptığınızda çok iyi olan mamalar en ticari boyutlar gereğince en alt sıralarda olabiliyor.

Kedilerde her canlıda olduğu gibi iyi beslenme neredeyse hayatlarının tümünü oluşturur.Neden mi? Yanlış kullanılan mamalar da oluşacak sorunların başında aşırı tüy dökülmeleri meydana gelir.Evinizin her köşesinde yumak yumak tüyler bulmaya başlarsınız.

kedi-maması-on-kediler

Bir diğer sorun ise fazla dışkılama sağlıklı bir besin yediğinde mide sağlıklı ve vücuda yararlı bölümü alıp geri kalanı dışkılama yönüyle atar. Kalitesiz bir mama yiyen kedinizde aynı şekilde yediği kadarını kumuna geri çıkartıcaktır.Ve emin olun mamadan kıstığınız parayı kumdan çıkartırlar.

Mantar Egzema gibi Deri ve Cilt problemlerine yakalanabilirler.Ve aynı şekilde mamadan kıstığınız parayı malesef veterinerlere ödemek zorunda kalırsınız.

Kısaca sevimli dostunuza alabileceğiniz en iyi mamayı almaya çalışın. Bizde sizler için en iyi kedi mamalarının bir listesini yaptık.İşte en iyi kedi mamaları ;

sisko-cat-on-home

Önericeğimiz markaların kediniz 1 yaşından küçükse yavru, kilolu ise light, kısır ise strilised olanını almayı sakın ihmal etmeyin.Yavru mamalarında daha fazla protein bulunur ve yetişkinlere fazla protein çokta iyi gelmeyebilir. Kilolu kedinizin organlarında yağlanma olmaması ve sağlık sorunları yaşamaması için light mama almanız şarttır.

KISIR kediniz var ise sterilised(kısır) maması almanız kesinlikle önemlidir. Kısırlaştırılmış bir kedinin normal mama yemesi böbreklerine zarar verir ve fazla kilo yapıcaktır.

1- ND TAHILSIZ KEDİ MAMASI

nd-kedi-maması

Nd marka mama italyan firmalarının ürettiği bir üründür ve süper premium seriler arasında yer alır. Hemde fiyatları royal canin ve proplan a göre çokta yüksek sayılmaz. Tahılsız içeriği ve ND nin tatlandırıcı içmerden meyvelerle tatlandırdığı formülü sayesinde kesinlikle tüm markalar arasında zirve bir mama. Denemenizi öneririm.

Mamanın Bileşimi: Taze kemiksiz tavuk eti (%24), kurutulmuş tavuk eti (%24), kılçıksız buğday (%10), yulaf (%10), tavukyağı, kurutulmuş bütün yumurta, taze ringa, kurutulmuş ringa balığı , balık yağı, hayvansal hidrolize proteinler, kurutulmuş pancar küspesi, bezelye lifi, kurutulmuş havuç, kurutulmuş yonca, inulin, fructooligosaccharides, mannan-oligosakkaritler, nar tozu (%0.5), kurutulmuş elma, ıspanak tozu, Psyllium (%0.3), toz frenk üzümü, kurutulmuş tatlı portakal, toz yaban mersini, sodyum klorür, kurutulmuş bira mayası, zerdeçal kökü (%0.)

2- ORİJEN SİX FİSH TAHILSIZ KEDİ MAMASI

orijen-mama

ORİJEN 25 senesini sektörde tamamlamış ve artık zirve bir mama.Maddiyat sorun değil benim güzel kedime en iyi yakışır diyorsanız orijen kedi maması tam sizlik.Mamanı içinde 6 farklı balık seçeneği mevcut. PASİFİK SARDALYASI, BARLAM BALIĞI, USKUMRU, PİSİ BALIĞI, KAYA BALIĞI VE DİL BALIĞINDAN HAZIRLANMIŞTIR. ORIJEN SIX FISH Kanada’nın Pasifik sularında yüzen balıklarlardan yapılıyormuş.

Mamanın Bileşimi:  Taze bütün sardalya balıgı (26%), taze bütün pasifik barlam balıgı (9%), taze bütün pasifik uskumrusu (8%), taze bütün pasifik pisi balıgı (5%), taze bütün kaya balıgı (5%), taze bütün dil balıgı (5%), Taze uskumru (suyu alınmıs, 5%), bütün ringa balıgı (suyu alınmıs, 5%), bütün mavi mezgit (suyu alınmıs, 5%), ringa balıgı yagı (5%), Alaska morina balıgı (suyu alınmıs, 5%), bütün kırmızı mercimek, bütün yesil mercimek, bütün yesil bezelye, Ayçiçek yagı (soguk-preslenmis), bütün sardalya (suyu alınmıs, 1,5%), mercimek lifi, bütün nohut, bütün sarı bezelye, bütün pinto fasulyeleri, Morina balıgı cigeri dondurularak-kurutulmus), taze bütün kabak, taze bütün balkabagı, taze yesil kabak, taze yabani havuç, taze havuç, taze bütün kırmızı lezzetli elma, taze bütün bartlett armudu, taze kara lahana, taze ıspanak, taze ıspanak, taze salgam yaprakları, esmer su yosunu, bütün kızılcık, bütün yaban mersini, bütün saskatoon meyveleri, hindibakökü, zerdeçal kökü, boga dikeni, dulavratotu kökü, lavanta , hatmi otu kökü, kusburnu. 

3- ACANA RANCHLANDS KEDİ MAMASI

acana-kedi-maması

Orijen ile aynı fabrikanın üretimi olan ACANA zirve mamalardan bir tane daha üretmiş.Orijen ve acana hayvanlarının çiftliklerinde ve çaylarda otlamasına kadar dikkat ve takip ettikleri açıklamasını yapıyorlar.Ranchlands ın içinde ise taze Angus sığırı, çayırda-beslenen kuzu, Yorkshire domuzu ve ova bizonu ile bütün sudak balığı mevcut.

Mamanın Bileşimi: Taze angus sığırı (%8), çiğ, çayırda otlayan kuzu eti (%8), taze yorkshire domuzu (%8), sığır eti (%8), kuzu eti (%7), domuz eti (%7), bütün yeşil bezelye, bütün kırmızı mercimek, bütün nohut, sığır yağı (%6), taze Sığır ciğeri (%5), taze domuz ciğeri (%4), taze bizon (%4), taze serbest avlanan walleye (%4), bütün yeşil mercimek, bütün barbunya fasulyesi, bütün sarı bezelye, kömür balığı yağı (%2), taze sığır böbreği (%2) güneşte kurutulmuş kaba yonca, kurutulmuş sığır kıkırdağı (%1), çiğ kuzu işkembesi (%1), kurutulmuş kahverengi yosun, taze kabak, ta ze balkabağı, taze yaban havucu, taze yeşil lahana, taze ıspanak, taze hardal yeşilliği, taze şalgam, taze havuç, taze kırmızı lezzetli elma, taze bartlett armutu, dondurularak kurutulmuş ciğer (sığır, kuzu, domuz) (%0.1), taze kızılcık, taze yaban mersini, hindiba kökü, zerdeçal, süt devedikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi kökü, kuşburnu.

4- ROYAL CANİN KEDİ MAMASI

royal-canin

Royal Canin %90 mamalarını tavuk içerikli yapar.Ve içinde kullandığı mısır gluteni, izole proteinler nedeniyle 4. sıramızda yer alıyor.

Mamanın Bileşimi:Dehidre kümes hayvanları eti, mısır, bitkisel protein izolat*, mısır gluteni, bitkisel lifler, hayvansal yağlar, hidrolize hayvansal proteinler, pancar posası, mineraller, mayalar, balık yağı, frukto oligo sakkaritler,soya yağı. . İLAVELER (her kg için): Beslenmeye dayalı ilaveler: Vitamin A:18800 IU, Vitamin D3: 1000 IU, E1 (Demir):35 mg, E2 (İyot): 2.7 mg, E4 (Bakır): 4 mg, E5 (Manganez): 46 mg, E6 (Çinko): 151 mg, E8 (Selenyum):0.06 mg, L-Karnitin: 100 mg – Koruyucular – Antioksidanlar ANALİTİK BİLEŞENLERİ: Protein : %37 – Yağ : %12 – Ham Kül : %8.1 – Ham Selüloz : %6.1

5- PROPLAN KEDİ MAMASI

proplan-kedi-maması

Proplan kısırlaştırılmış kedi maması orta kalitede bir mamadır.5. sıramızda yer alıyor ancak biz “Hill’s -Royal Canin – Proplan” bu 3 mamayı aynı klasmanda tutuyoruz çünkü hepsinin içinde mısır gluteni, pirinç vb aynı zararlı içerikler mevcut.

Mamanın Bileşimi: Somon. pirinç, mısır gluten unu, kümes hayvanı türevleri, mısır, karışık tokoferollerle (E vitamini kaynağı) korunmuş sığır yağı, ton balığı, buğday gluteni, balık ürünü, kümes hayvanı türevleri, yumurta türevleri, kuru maya, orto fosforik asit, sakatat, tuz, kolin korür, vitamin. E takviyesi çinko sülfat, demir sülfat, demir sülfat, I- askorbil- 2-polifasfat (kaynağı vitamin C ), manganez sülfat, DL metionin, niasin, vitamin A takviyesi, vitamin D-3 takviyesi. Mamanın Analizi:    Ham Protein 37,8 En Az. Ham Yağ 9,5-14,5 En Az – En Çok, Ham Selüloz 6,5 En Çok, Ham Kül 9,5 En Çok, Su 9 En Çok, HCIde Çözünmeyen Kül 0,27 En Çok, Linoleik Asit 1,8, Kalsiyum 1,3, Fosfor 1,1, Bakır Sülfat 22 mg/kg, Taurin 1500 mg/kg En Az. İçindekiler: Somon Eti, Mısır Glüteni, Pirinç, Kümes Hayvanları Ürünleri,

Ekstra

Mısır, Maya, Balık Ürünü, Ton Balığı Eti, Sakatat, Selüloz, Buğday Glüteni, Bütün Yumurta, Maya, Karışık Tokoferollerle Korunmuş Hayvansal Yağ, Potasyum Klorür, Kolin Klorür, l-Lizin, DL-Metionin, Sodyum Klorür, Mineraller, Çinko Sülfat, Selenyum, Beta  Karoten, Doğal Tokoferolce Zengin Ekstratlar, Orto Fosforik Asit, Vitamin A Takviyesi, Vitamin D3 Takviyesi, Vitamin E Takviyesi, Vitamin C Takviyesi, Tuz

6- HİLL’S KEDİ MAMASI

hills-mama

Hills Science Plan Tuna Balıklı Kısırlaştırılmış Kedi Maması kediler için orta kalitede bir mamadır. Ve içeriği nedeniyle bizim tercih edeceğimiz kedi mamaları arasında 6. sırada yer alıyor.

Mamanın Bileşimi: Ton Balıklı (8%): Mısır, kanatlı eti unu, mısır gluteni unu, ton balığı eti unu, hayvansal yağ, mineraller, L-lizin, digest, balık yağı, keten tohumu, DL-methionin,L-karnitin, pirinç, taurin, vitaminler ve iz elementler”

7- MATİSSE KEDİ MAMASI

matisse-kedi-maması

Matisse Farmina markasının ürettiği bir mamadır. Ancak Orta kalitede kediler için ve daha küçük bütçeler için tasarlanmıştır.İçeriği nedeniyle 7. sıramızda yer alıyor.

Mamanın Bileşimi:  Kurutulmuş Balık (somon) %32, Pirinç %25,  Mısır, Mısır glutanı, bezelye lifi %8, Kurutulmuş tavuk eti, tavuk yağı, kurutulmuş pancar posası %6, hidrolize hayvansal proteinler. Balık yağı bitkisel yağ, kurutulmuş bütün yumurtalar, pisilyum tohumları, sodyum klorür, potasyum klorür, kalsiyum sülfat dihidrat, kurutulmuş bira mayası, monosodyum fosfat A vitamini 16000 IU. ; Vitamin D3 1600 IU; E vitamini 160mg; 160 mg C vitamini; 40mg Niasin;pantotenik asit 16mg; Vitamin B2 8 mg; Vitamin B6 6.4mg; B1 vitamini 4.8mg; Vitamin H 0.4mg; Folik Asit 0.48mg; Vitamin B12 0.06mg; Kolin klorür 2500mg; 108 mg çinko oksit; çinko sülfat monohidrat 120mg; Mangan sülfat monohidrat 150mg; demir sülfat monohidrat 44 mg;demir karbonat 60mg; bakır sülfat pentahidrat 50 mg; kalsiyum iyodat susuz 2.4mg; sodyum selenit 0.22mg; DL-Metiyonin 3000mg; L-Carnitine 250mg. 

8- REFLEX KEDİ MAMASI

reflex-mama

Reflex Kedi maması Türk firması olan “Lider pet food” üretiminde bir mama. Fiyatına göre en iyi marka mama diyebiliriz.Eğer o bütçelerde bir mama alıyorsanız reflexi tavsiye ederiz.

Mamanın Bileşimi:İşlenmiş Hayvansal Protein, Buğday, Mısır, Hayvansal Yağ, Balık Unu, Balık Yağı, Mısır Gluteni, Pirinç, Kurutulmuş Şeker Pancarı, Ciğer Aroması, Balık Aroması, Tuz, Keten Tohumu, Kuru Bira Mayası, Taurin, MOS (Mannan Oligo Sakkarit), Beta-Glukan, Yuka, Kuilaya.Mineraller: Kalsiyum, Fosfor, Sodyum, İyot, Çinko, Bakır, Potasyum Klorür, Demir, Selenyum.

9- ADVANCE KEDİ MAMASI

advance-kedi-maması

ADVANCE listemizde 9. sırada yer alıyor.

Mamanın Bileşimi : Somon (%16), buğday, mısır glüten özü, darı, kurutulmuş kümes hayvanı proteinleri, buğday glüteni, kurutulmuş hayvan proteinleri, arpa (%8), bezelye lifi, hidrolize hayvansal proteinler, maya, hayvansal yağlar, tuz, inulin, kurutulmuş yumurta, potasyum klorür, plazma proteinleri, kalsiyum karbonat, nükleotidler, bioflavonoidli narenciye özleri, glukosamin, kondroitin sülfat.

10- JUNGLE KEDİ MAMASI

jungle-yemi

Eğer ucuz bir kedi maması bakıyorsanız. En azından pedigree den felixten ve econature den daha kaliteli bir kedi mamasıdır jungle.Yinede saydığımız bu markaların hiçbirini önermiyoruz.

Mamanın Bileşimi: Kurutulmuş Kuzu Eti Proteini, Hidrolize Tavuk Ciğeri Proteini, Mısır, Mısır Proteini, Pirinç, Bezelye Unu, Bira Mayası, İrmik Altı Unu, (yada buğay), Tavuk Yağı, Balık Yağı,  Mineraller, Vitaminler, Yucca, Karides Unu, Nükleotit Maya Proteini, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler

Ayrıa Kediler ile ilgili yapılacak yarışmalara : http://dked.org.tr/ DKED (Dünya Kedi Irkları Derneği) adresinden ulaşabilirsiniz.

SİZLER İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*