Evde Kedi Köpek Besleyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler! | Kedi Köpek Tüyü Yutmak

evde-kedi-köpek-besleyenler-petcevap

Evcil Hayvanlar’dan İnsanlara Bulaşabilecek Hastalıklar Kedi Köpek Tüyü Yutmak

Bizimle birlikte yaşamını sürdüren ve evimizin bir parçası olan tüylü dostlarımızın hem onların hem de bizim sağlığımız için veterinerimizin tavsiye ettiği ilaçlamalar zamanında yapılmalıdır. Peki evde Kedi Köpek besleyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Evcil hayvanlarımızdan İnsanlara bulaşabilecek hastalıklar nelerdir? Kedi Köpek Tüyü yutmak ? sorusunun yanıtına birlikte bakalım.

bulasabilecek-hastalıklar-kedi-köpeklerden

Evcil Hayvanlarımızdan Bizlere Geçebilecek Dikkat Edilmesi gereken 2 Hastalık Vardır.Bunlardan birisi PARAZİTLER diğeri ise KUDUZ.Bu hastalıkları alt başlıklar halinde sizler için detaylandırdık.

1-)Kedi Ve Köpek’lerde Bulunan Parazitler

Parazitler insanlara geçebilecek en önemli hastalıklardan birtanesidir.Tabiki zamanında yapılan parazit tedavisiyle böyle bir ihtimal kalmıyor.

kedi-köpek-tüyü-mikrop

Ülkemizde bulunan meşhur Şehir Efsanelerinden olan “EVDE ÇOCUK VAR TÜYÜNÜ YUTARSA KİST OLUR” veya “BENİM BİR ARKADAŞIM VARDI KÖPEĞİNİN YADA KEDİSİNİN TÜYÜNÜ YUTMUŞ VÜCUDUNDA KİST OLUŞMUŞ” gibi birçok söylentinin asıl sebebi olan Parazitler.

Ekinokokus granulosus denilen parazit insandaki hastalığa neden oluyor.Peki bu parazit evcil hayvanlarımıza nasıl geliyor ve bizlere nasıl bulaşıyor ?

Ekinokokus granulosus kırsal bölgede yetişen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda bulunuyor. Kırsal bölgelerde kesilen bu hayvanların kullanılmayan organları (akciğer ve diğer organlar gibi) atılıyor veya gömülüyor. Sokakta yaşayan hayvanlar bu organları gömülü olduğu yerden çıkartıp yeniliyor.

kedi-köpek-kaka

Parazit bu şekilde hayvana geçişini tamamlıyor ve köpeğin bünyesinde parazit yetişkin bir forma geldiğinde yumurtlamaya başlıyor. Köpek dışkalama yaptığı zaman bu yumurtaların bir kısmı dışkalama ile birlikte toprağa düşüyor ve rüzgarla birlikte sebzelerin üstlerine de yapışıyor. Bu şekilde dışarıda ya da evimizde yediğimiz sebzelerin, salataların iyi yıkanmaması sebebiyle parazitin insana geçişi mümkün olabiliyor ve kistler bu şekilde oluşuyor.

Ayrıca biz sokakta yürürken bu yumurtalar paçalarımıza yapışarak eve gittiğimizde bu parazit yumurtaları evcil hayvanımızın tüylerine yapışır ve en kolay örnek kedi kendisini yalarken bu yumurtaları da yutmuş olur.

Parazitleri düzgün ve zamanında yapılan evcil hayvanlarımızda bu parazitin yaşaması mümkün değildir.Ayrıca kuru mama ile beslenen evcil hayvanlar da olması da mümkün değildir. Çünkü kuru mamalar ısı görerek yapılır ve parazit yumurtaları yaşayamazlar. Çiğ besleme(barf) yöntemiyle evcil hayvanlarını besleyen insanlar iç parazit haplarını veterinerin önerdiği şekilde daha sık şekilde yaparak bulaşmasını engelleyebiliyorlar.

kedi-ve-köpeklerde-tüy-sorunu

Kedi Köpek Tüyü Ve Şehir Efsaneleri!

Yani bu şehir efsaneleri olan köpeğin tüyünü yutarsan kist olur söylentisinin sebebi köpek kakasını yaparken parazit yumurtaları anüsün etrafına yuvalanabiliyor. Böylece köpeğin diğer tüylerine yayılıyor. Özetle köpeğimizin ya da kedimizin hem ilaçlaması olmayacak hem parazit olucak hemde bu parazit olan hayvanın tüyünü biz yutacağız ve eğer yumurta varsa bize geçicek. Çok çok düşük bir ihtimal ve senelerdir kedi köpekle uğraşan insanlar, veterinerler, eğitmenler de böyle bir sorun gözükmemiştir.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre Ekinokok kistinin bulaştığı insanların üstünde yapılan araştırmalara göre Kist in bulaştığı insanların %80 inin hiçbir hayvan beslemediği belirleniyor.Geriye kalan %20 ise kendi hayvanından alma ihtimali de ne kadar doğru tartışılır tabiki.

İnsan tüyünü yuttuğumuzda vücudumuzun sindirim sistemi nasıl atıyorsa hayvanların tüyünü yuttuğumuzda da aynı şekilde atıyor.Dolasıyla Kedi-Köpek tüyü yutunca kist olur diye birşey olmuyor. Tabiki kedi yada köpeğimizin düzenli olarak veteriner gözetiminde paraziter tedavisinin yapılıyor olması hem onların hem bizim hijyenimiz açısından çok önemli bir nokta.

evde-kedi-köpek-tüyü-yutmak

Bütün vücudu tüy ve kıllarla kaplı hayvanların tüy dökmemesi mümkün değildir. Bu nedenle evlerinde çocuğu olan ailelerin korkmasına gerek yoktur. Tam tersine evlerinde hayvanları olan çocukların gelişiminde psikolojik ve fiziksel olarak gelişmesinde evcil hayvanların bir çok yardımı olur. Ayrıca köpek ya da kedi çocuğa vücudunun yenebileceği oranda mikrop bulaştırır. Bu da çocuğun vücut direncini yükselterek dışarıdan gelecek hastalıklara karşı korunmasına sebep olur ve çocuklar çok daha geç hasta olur.

Ayrıca kedi ya da köpek beslemek çocuğa sorumluluk sahibi olmayı, vicdanlı olmayı, paylaşım duygusunu, ruh hali ve psikolojisi olarak çok daha kolay gelişmesine sebep olur.

2-) Kedi Köpek Kuduz

Kuduz mikrobu viral bir hastalıktır.Aşı yöntemi ile bu hastalığın önüne geçilmesi mümkün kılınıyor.Dünya sağlık örgütünün araştırmalarına göre yılda 12.000 kişi kuduz mikrobu yüzünden hayatını kaybediyor.

Sinir sistemini etkileyerek insanların yaşamlarının sonlanmasına kadar yol açabilen bir hastalık.Kurt,çakal,yarasa gibi vahşi doğada yaşayan hayvanlar dan kedilere ya da köpeklere geçerek insanlara bulaşması mümkün kılınıyor..Bu hayvanların ısırması ve tırmalaması ile kuduz mikrobu insanlara bulaşır.

kuduz-on-page

Tabiki İstanbul’da bu mikrop senelerdir gözükmüyor.Ancak evcil hayvanımızın düzenli olarak kuduz aşısının yapılması gerçekten büyük önem taşıyor.

KEDİM BENİ TIRMALADI – KÖPEĞİM ŞAKALAŞIRKEN BENİ ISIRDI KUDUZ OLURMUYUM ? sorusunun cevabı ;

Evinizde beslediğiniz ve aşılarının düzgün yapıldığı hayvanlarınızda bu durum mümkün değildir.Korkmanızı gerektirecek bir durum yok.Ancak sokakta yaşayan hayvanlarda kuduz mikrobu olmasa dahi ısırması ile veya tırmalaması ile insanlarda enfeksiyon ve iltihap oluşabilir.Bu nedenle dikkat edilmesi ve hekime mutlaka gözükülmesi gerekir.

Kuduzun solunum yolu ile bulaşması da yapılan araştırmalara göre mümkün kılınmıştır.Tabiki kedi ve köpekten değil ama yarasaların yoğun olduğu mağaralar da veya kuduz mikrobunun araştırmasının yapıldığı labaratuvarlar da araştırma yapan bilim insanlara bulaştığı kanıtlanmıştır.

Echinococcus granulosus mikrobuyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz : https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/zoonotik-vektorel-hastaliklar-db/SSS/Kuduz.pdf adresinen inceleyebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*