Evde Kedi Köpek Besleyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler! | Kedi Köpek Tüyü Yutmak

evde-kedi-köpek-besleyenler-petcevap

Evcil Hayvanlar’dan İnsanlara Bulaşabilecek Hastalıklar Kedi Köpek Tüyü Yutmak

Bizimle birlikte yaşamını sürdüren ve evimizin bir parçası olan tüylü dostlarımızın hem onların hem de bizim sağlığımız için veterinerimizin tavsiye ettiği ilaçlamalar zamanında yapılmalıdır. Peki evde Kedi Köpek besleyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Evcil hayvanlarımızdan İnsanlara bulaşabilecek hastalıklar nelerdir? Kedi Köpek Tüyü yutmak ? sorusunun yanıtına birlikte bakalım.

bulasabilecek-hastalıklar-kedi-köpeklerden

Evcil Hayvanlarımızdan Bizlere Geçebilecek Dikkat Edilmesi gereken 2 Hastalık Vardır.Bunlardan birisi PARAZİTLER diğeri ise KUDUZ.Bu hastalıkları alt başlıklar halinde sizler için detaylandırdık.

1-)Kedi Ve Köpek’lerde Bulunan Parazitler

Parazitler insanlara geçebilecek en önemli hastalıklardan birtanesidir.Tabiki zamanında yapılan parazit tedavisiyle böyle bir ihtimal kalmıyor.

kedi-köpek-tüyü-mikrop

Ülkemizde bulunan meşhur Şehir Efsanelerinden olan “EVDE ÇOCUK VAR TÜYÜNÜ YUTARSA KİST OLUR” veya “BENİM BİR ARKADAŞIM VARDI KÖPEĞİNİN YADA KEDİSİNİN TÜYÜNÜ YUTMUŞ VÜCUDUNDA KİST OLUŞMUŞ” gibi birçok söylentinin asıl sebebi olan Parazitler.

Ekinokokus granulosus denilen parazit insandaki hastalığa neden oluyor.Peki bu parazit evcil hayvanlarımıza nasıl geliyor ve bizlere nasıl bulaşıyor ?

Ekinokokus granulosus kırsal bölgede yetişen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda bulunuyor. Kırsal bölgelerde kesilen bu hayvanların kullanılmayan organları (akciğer ve diğer organlar gibi) atılıyor veya gömülüyor. Sokakta yaşayan hayvanlar bu organları gömülü olduğu yerden çıkartıp yeniliyor.

kedi-köpek-kaka

Parazit bu şekilde hayvana geçişini tamamlıyor ve köpeğin bünyesinde parazit yetişkin bir forma geldiğinde yumurtlamaya başlıyor. Köpek dışkalama yaptığı zaman bu yumurtaların bir kısmı dışkalama ile birlikte toprağa düşüyor ve rüzgarla birlikte sebzelerin üstlerine de yapışıyor. Bu şekilde dışarıda ya da evimizde yediğimiz sebzelerin, salataların iyi yıkanmaması sebebiyle parazitin insana geçişi mümkün olabiliyor ve kistler bu şekilde oluşuyor.

Ayrıca biz sokakta yürürken bu yumurtalar paçalarımıza yapışarak eve gittiğimizde bu parazit yumurtaları evcil hayvanımızın tüylerine yapışır ve en kolay örnek kedi kendisini yalarken bu yumurtaları da yutmuş olur.

Parazitleri düzgün ve zamanında yapılan evcil hayvanlarımızda bu parazitin yaşaması mümkün değildir.Ayrıca kuru mama ile beslenen evcil hayvanlar da olması da mümkün değildir. Çünkü kuru mamalar ısı görerek yapılır ve parazit yumurtaları yaşayamazlar. Çiğ besleme(barf) yöntemiyle evcil hayvanlarını besleyen insanlar iç parazit haplarını veterinerin önerdiği şekilde daha sık şekilde yaparak bulaşmasını engelleyebiliyorlar.

kedi-ve-köpeklerde-tüy-sorunu

Kedi Köpek Tüyü Ve Şehir Efsaneleri!

Yani bu şehir efsaneleri olan köpeğin tüyünü yutarsan kist olur söylentisinin sebebi köpek kakasını yaparken parazit yumurtaları anüsün etrafına yuvalanabiliyor. Böylece köpeğin diğer tüylerine yayılıyor. Özetle köpeğimizin ya da kedimizin hem ilaçlaması olmayacak hem parazit olucak hemde bu parazit olan hayvanın tüyünü biz yutacağız ve eğer yumurta varsa bize geçicek. Çok çok düşük bir ihtimal ve senelerdir kedi köpekle uğraşan insanlar, veterinerler, eğitmenler de böyle bir sorun gözükmemiştir.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre Ekinokok kistinin bulaştığı insanların üstünde yapılan araştırmalara göre Kist in bulaştığı insanların %80 inin hiçbir hayvan beslemediği belirleniyor.Geriye kalan %20 ise kendi hayvanından alma ihtimali de ne kadar doğru tartışılır tabiki.

İnsan tüyünü yuttuğumuzda vücudumuzun sindirim sistemi nasıl atıyorsa hayvanların tüyünü yuttuğumuzda da aynı şekilde atıyor.Dolasıyla Kedi-Köpek tüyü yutunca kist olur diye birşey olmuyor. Tabiki kedi yada köpeğimizin düzenli olarak veteriner gözetiminde paraziter tedavisinin yapılıyor olması hem onların hem bizim hijyenimiz açısından çok önemli bir nokta.

evde-kedi-köpek-tüyü-yutmak

Bütün vücudu tüy ve kıllarla kaplı hayvanların tüy dökmemesi mümkün değildir. Bu nedenle evlerinde çocuğu olan ailelerin korkmasına gerek yoktur. Tam tersine evlerinde hayvanları olan çocukların gelişiminde psikolojik ve fiziksel olarak gelişmesinde evcil hayvanların bir çok yardımı olur. Ayrıca köpek ya da kedi çocuğa vücudunun yenebileceği oranda mikrop bulaştırır. Bu da çocuğun vücut direncini yükselterek dışarıdan gelecek hastalıklara karşı korunmasına sebep olur ve çocuklar çok daha geç hasta olur.

Ayrıca kedi ya da köpek beslemek çocuğa sorumluluk sahibi olmayı, vicdanlı olmayı, paylaşım duygusunu, ruh hali ve psikolojisi olarak çok daha kolay gelişmesine sebep olur.

2-) Kedi Köpek Kuduz

Kuduz mikrobu viral bir hastalıktır.Aşı yöntemi ile bu hastalığın önüne geçilmesi mümkün kılınıyor.Dünya sağlık örgütünün araştırmalarına göre yılda 12.000 kişi kuduz mikrobu yüzünden hayatını kaybediyor.

Sinir sistemini etkileyerek insanların yaşamlarının sonlanmasına kadar yol açabilen bir hastalık.Kurt,çakal,yarasa gibi vahşi doğada yaşayan hayvanlar dan kedilere ya da köpeklere geçerek insanlara bulaşması mümkün kılınıyor..Bu hayvanların ısırması ve tırmalaması ile kuduz mikrobu insanlara bulaşır.

kuduz-on-page

Tabiki İstanbul’da bu mikrop senelerdir gözükmüyor.Ancak evcil hayvanımızın düzenli olarak kuduz aşısının yapılması gerçekten büyük önem taşıyor.

KEDİM BENİ TIRMALADI – KÖPEĞİM ŞAKALAŞIRKEN BENİ ISIRDI KUDUZ OLURMUYUM ? sorusunun cevabı ;

Evinizde beslediğiniz ve aşılarının düzgün yapıldığı hayvanlarınızda bu durum mümkün değildir.Korkmanızı gerektirecek bir durum yok.Ancak sokakta yaşayan hayvanlarda kuduz mikrobu olmasa dahi ısırması ile veya tırmalaması ile insanlarda enfeksiyon ve iltihap oluşabilir.Bu nedenle dikkat edilmesi ve hekime mutlaka gözükülmesi gerekir.

Kuduzun solunum yolu ile bulaşması da yapılan araştırmalara göre mümkün kılınmıştır.Tabiki kedi ve köpekten değil ama yarasaların yoğun olduğu mağaralar da veya kuduz mikrobunun araştırmasının yapıldığı labaratuvarlar da araştırma yapan bilim insanlara bulaştığı kanıtlanmıştır.

Echinococcus granulosus mikrobuyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz : https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/zoonotik-vektorel-hastaliklar-db/SSS/Kuduz.pdf adresinen inceleyebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ

4 yorum

 1. ATTN: petcevap.com / Kedi Köpek Ve Evcil Hayvanlar İçin Aradığınız Tüm Cevaplar Burada WEBSITE SOLUTIONS
  This notification ENDS ON: Apr 15, 2020

  We have not gotten a repayment from you.
  We’ve attempted to call you yet were unable to reach you.

  Please Check Out: https://bit.ly/39QNRFo ASAP.

  For information as well as to make a optional repayment for services.

  04152020010419.

 2. ATTN: petcevap.com / Kedi Köpek Ve Evcil Hayvanlar İçin Aradığınız Tüm Cevaplar Burada WEBSITE SERVICES
  This notification EXPIRES ON: Apr 16, 2020

  We have actually not received a settlement from you.
  We have actually tried to call you however were incapable to reach you.

  Please Go To: https://bit.ly/3cbJUNk ASAP.

  For details as well as to make a optional settlement for services.

  04162020040301.

 3. My name’s Eric and I just came across your website – petcevap.com – in the search results.

  Here’s what that means to me…

  Your SEO’s working.

  You’re getting eyeballs – mine at least.

  Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

  BUT…

  Eyeballs don’t pay the bills.

  CUSTOMERS do.

  And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like petcevap.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

  It’s like they never were even there.

  You can fix this.

  You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.

  Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

  This could change everything for you and your business.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Paying customers are out there waiting.
  Starting connecting today by CLICKING HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=petcevap.com

 4. Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at petcevap.com…

  I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

  Content looks pretty good…

  One thing’s missing though…

  A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

  Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

  I have the solution:

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them – literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

  Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

  The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=petcevap.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*